لینک های دسترسی

Breaking News

مقام‌ها: وضعیت زندان‌های زنان بهبود یافته است


وزارت امور زنان می‌گوید که وضعیت زندان‌های زنانۀ افغانستان از نقطه نظر حقوق بشری بهبود یافته است.

سپوژمی وردک، معین وزارت امور زنان به صدای امریکا گفت که از آدرس این وزارت در کمیسیون منع شکنجه عضویت دارد، برای ارزیابی زندان‌ها با شماری از اعضای این کمیسیون سفرهای ولایتی را آغاز کرده است.

خانم وردک در آخرین مورد از زندان‌های مردانه و زنانۀ قندهار نیز دیدن کرده است.

او گفت: "در بخش زنان من تغییرات مثبت زیادی را دیدم، رویه و روش کارمندان زندان با زندانیان فوق‌العاده خوب شده است، در قسمت خوراک شان و اعاشه شان تغییرات مثبت آمده بود. همان غذایی که کارمندان مصرف می‌کردند به زنان زندانی نیز داده می‌شود".

به گفتۀ خانم وردک، بر اساس فرمان "فوق‌العاده" رییس جمهور، در یک شبانه‌روز ۱۳۵ افغانی برای کارمندان زندان داده می‌شود.

بهبود در طی مراحل و تطبیق فرمان‌های عفو و تخفیف از دیگر مواردی است که معین وزارت امور زنان به آن اشاره کرد.

همچنان خانم وردک افزود که سهولت‌ها به ویژه کودکستان برای کودکان زنان زندانی نیز در نظر گرفته شده که در قندهار تنها مشکل نبود معلم برای کودکستان وجود دارد که آن نیز به زودی حل خواهد شد.

جنرال عبدالعلیم کوهستانی، رییس عمومی محابس و توقیف‌خانه‌های وزارت داخله گفت که در حال حاضر ۳۴هزار زندانی در محابس سراسر این کشور به سر می‌برند که از این میان ۱۲۰۰ تن این زندانیان زنان استند.

یکی از یافته‌های کمیسیون حقوق بشر افغانستان از وضعیت زندان‌ها، نبود جای کافی برای زندانیان بود که حکومت برای حل این مشکل اقداماتی را روی دست گرفته است.

به گفتۀ جنرال کوهستانی، روند بازسازی و اعمار زندان‌ها نیز جریان دارد که تا اکنون محابس تخار، جوزجان و پنجشیر تکمیل شده و به زودی به حکومت افغانستان سپرده خواهد شد.

رییس عمومی محابس و توقیف‌خانه‌ها افزود که در بودجه سال مالی ۱۳۹۹ کار زندان‌های مزارشریف، پروان و غزنی در پلان گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG