لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: هیچ کس نمی‌تواند بیش از ۵۰۰۰ دالر از افغانستان به بیرون ببرد


حکومت طالبان مقررات جدیدی را در مورد استفاده از پول افغانی در داخل افغانستان و انتقال پول از داخل به بیرون و از بیرون به داخل این کشور اعلام کرده است.

حکومت طالبان با صدور فرمانی گفته است: "هیچ کسی نمی‌تواند از طریق میدان‌های هوایی بیشتر از پنج هزار دالر و از طریق زمین (سرحدات و مرزها) بیشتر از پنج صد دالر را با خود انتقال دهد."

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در تویتی "فرمان رییس الوزرا" حکومت طالبان را در رابطه با این مقررات جدید منتشر کرده که در آن آمده است: "همه هموطنان ما حین داد و ستد،کرنسی ملی کشور پول افغانی را استفاده کنند."

در حال حاضر در برخی از ولایات هم‌مرز با پاکستان و ایران معاملات با روپیهٔ پاکستانی و تومان ایرانی انجام می‌شود و به گفتهٔ تاجران با توجه به ثابت بودن نرخ دالر، یک سری معاملات نیز به دالر انجام می‌شود.

دولت قبلی افغانستان نیز در زمینهٔ استفاده از افغانی در معاملات روزمره و تجارتی تلاش‌های زیادی کرده بود، اما به نتیجه چشمگیری نرسیده بود.

حکومت طالبان برای متخلفین این فرمان یک سلسله مجازات نیز تعیین کرده است: "اگر کسی از اندازهٔ تعیین شده دالر بیشتر انتقال دهد در مقابل هر یک میلیون دالر به اندازه یک سال و از میلیون کمتر در مقابل هر یک صدهزار دالر به اندازه یک ماه و از آن کمتر ... به اندازه ده روز محبوس می‌گردد."

طالبان انتقال ارزهای خارجی به افغانستان را ممنوع کرده و گفته است که "آوردن اسعار و کرنسی‌های کشورهای منطقه به افغانستان ممنوع می‌باشد".

این در حالی است که براساس گزارش‌ها هر هفته بستۀ ۴۰ میلیون دالری کمک‌های نقدی جامعه جهانی به هدف رسیدگی به بحران بشری در افغانستان به این کشور انتقال می‌شود.

بر اساس معلومات بانک مرکزی افغانستان، پس از تسلط طالبان بر افغانستان بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دالر کمک‌های نقدی جامعه جهانی به هدف رسیدگی به بحران بشری وارد افغانستان شده است.

پیش از این سخنگوی وزارت مالیۀ حکومت طالبان به صدای امریکا گفته بود که این کمک‌های نقدی توسط سازمان‌های بین‌المللی در افغانستان به مصرف می‌رسد و حکومت طالبان هیچ نقشی در این کمک‌های بشری ندارند.

XS
SM
MD
LG