لینک های دسترسی

Breaking News

اتهام فساد بر بیش از ۴۰۰۰ منسوب وزارت دفاع افغانستان


پیش از این اداره سیگار از وجود فساد گسترده در وزارت دفاع افغانستان سخن گفته بود

مقامات وزارت دفاع افغانستان می‎گویند، این وزارت در سال ۱۳۹۵ خورشیدی، بیش از چهار هزار منسوب وزارت دفاع را به نهادهای عدلی و قضایی افغانستان، معرفی کرده است.

هلال الدین هلال، معین امور استخبارات استراتیژیکی، وزارت دفاع افغانستان، امروز سه شنبه، به خبرنگاران گفت این منسوبین وزارت دفاع، که افراد بلند پایه نیز شامل آن است، به اتهام‎های چون فساد، تخطی وظیفوی، سؤاستفاده از مقام، فریب کاری، فروش اسلحه ومهمات، حیف و میل اعاشه و مهمات اردوی ملی و فعالیت های ضد امنیتی، به نهادهای عدلی وقضایی معرفی شده اند.

آقای هلال گفت "به تعداد ۵۵ جلد دوسیه جرایم فروش سلاح و مهمات شامل ۱۰۹ نفر به مراجع عدلی و قضایی معرفی شدند. به تعداد ۵۷۸ جرایم مختلف دیگر که در آن فریبکاری، اختلاس، حیف و میل سلاح و اعاشه و سؤاستفاده از معاش پرسونل، که شامل حال ۱۱۰۷ نفر می‎شود و در این جمله افسر، سرباز و بریدمل است در بخش حقوق وزارت دفاع زیر بررسی قرار دارند."

به گفته آقای هلال، ۳۰۵ تن از منسوبین اردوی ملی شامل افسران، جنرالان، بریدملان و سربازان اردوی ملی که از سوی محاکم افغانستان مجرم شناخته شدند، سه تن شان به اعدام و بقیه به حبس طویل المدت، حبس کوتاه مدت و پرداخت خساره به حکومت، محکوم شدند.

هم‏چنان ۲۰۸ تن از افراد معرفی شده به نهادهای عدلی و قضایی به دلیل نبود اسناد کافی برائت گرفتند و دوسیه بقیه افراد در حال بررسی است.

آقای هلال بازداشت معین فقیر، قومندان پیشین قول اردوی ۲۱۵ را تأیید کرد و گفت دوسیۀ وی به مرکز عدلی و قضایی افغانستان سپرده شده است.

عملیات‎های وزارت دفاع بر ضد مخالفان مسلح

وزارت دفاع افغانستان می‎گوید در یک هفته گذشته به طور اوسط هر روز شانزده عملیات را بر ضد مخالفان مسلح در برخی از ولایات راه اندازی کرده است.

جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، امروز سه شنبه، به خبرنگاران گفت، در هفته گذشته قطعات کماندو ۵۱ عملیات را انجام داده اند.

آقای وزیری افزود که در نتیجه این عملیات‎ها دو دیپو، هفت مکان محکم و پنهان و نه مرکز تنظیم عملیات‎های مخالفان مسلح از بین رفته است.

به گفته آقای وزیری، در نتیجه این عملیات‎ها ۳۲۰ جنگجوی مخالفان مسلح و سه قومندان محلی آنان کشته و ۱۷۸ تن آنان زخمی شده اند.

آقای وزیری تأکید کرد که ۳۳ جنگجوی داعش در ننگرهار و هفت ازبکستانی در ولایت فاریاب نیز در جریان هفته گذشته کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG