لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد برای افغانستان گزارشگر ویژۀ حقوق بشر گماشت


همزمان با نگرانی‌ها از نقض گستردۀ حقوق بشر در افغانستان، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ریچارد بنیت را به عنوان گزارشگر ویژه برای این کشور گماشت.

آقای بنیت ناوقت روز دوشنبه اول اپریل (۱۲ حمل) در تویتر خود نگاشته است: "افتخار دارم که این ماموریت جدید را به عنوان گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان به من سپرده شده است. من متعهد به تلاش‌ها برای حقوق بشر در بخش زنان، مردان و کودکان افغان با تقویت صدای آن‌ها و تعامل با همه ذینفعان استم."

بنیت پیش از این نیز به عنوان رییس بخش حقوق بشر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) کار کرده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به تاریخ هفتم اکتوبر ۲۰۲۱ با صدور قطعنامه‌ای به ایجاد پست گزارشگر ویژه در امور افغانستان توافق کرد تا وضعیت بشری در آن کشور را پس از مسلط شدن طالبان نظارت کرده و سفارشات خود را در زمینه ارایه کند.

قطعنامۀ ایجاد این پست، پیش از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان روی میز بود و امریکا و نمایندۀ حکومت پیشین افغانستان در سازمان ملل متحد از آن حمایت کرده بودند.

رینا امیری، نمایندهٔ‌ ویژهٔ امریکا در امور زنان و دختران افغان و حقوق بشر افغانستان از این تصمیم ملل متحد برای انتصاب گزارشگر ویژۀ حقوق بشر استقبال کرده است.

امیری در پیامی در تویتر گفته است: "این موضع برای نظارت و مستندسازی وضعیت حقوق بشر در افغانستان حیاتی است و ضروری است که آقای ریچارد دسترسی نامحدود به سراسر کشور و همه افغان‌ها داشته باشد."

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان نیز از این اقدام شورای حقوق بشر این سازمان استقبال کرده و گفته است که یوناما مشتقانه منتظر همکاری با آقای بنیت است.

گزارشگر ویژۀ حقوق بشر ملل متحد افزون بر نظارت از وضعیت حقوق بشر در افغانستان و ارایۀ سفارشات برای بهبود وضعیت، وظیفه خواهد داشت تا آن کشور را در زمینۀ انجام مکلفیت‌های حقوق بشری، کمک کند.

وظیفۀ گزارشگر ویژۀ حقوق بشر ملل متحد در وهلۀ نخست ۱۲ ماه خواهد بود و آقای بنیت باید در جریان یک سال، گزارش تحریری را در مورد وضعیت افغانستان به ملل متحد پیش‌کش کند.

ملل متحد در حالی از گماشتن گزارشگر ویژۀ حقوق بشر برای افغانستان خبر داده است که طالبان با مسلط بر این کشور، محدویت‌های زیادی بر زنان و دختران وضع کرده و نیز برخی از نهادهای مدافع حقوق بشر این گروه را به نقض گستردۀ حقوق بشر متهم کردند.

روز گذشته وزارت وزارت خارجۀ ایالات متحده گفت که امریکا بر طالبان فشار وارد خواهد کرد تا این گروه به تعهدات‌‌اش در قبال حقوق بشر پابند باشد و به حقوق زنان و دختران افغان به ویژه حق آموزش آنان احترام بگذارد.

این وزارت با نشر بیانیه‌ای هشدار داد که اگر طالبان در این زمنیه پاسخگو نباشند، ادامۀ این وضعیت، به رشد اقتصادی افغانستان، جاه‌طلبی طالبان برای تعامل با جهان و مردم این کشور آسیب خواهد رساند.

XS
SM
MD
LG