لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد خواهان کمک مالی برای ۸۷۴ هزار آسیب دیدهٔ زلزله در ترکیه و سوریه شد


با گذشت چهار روز از زلزلهٔ مرگبار و ویرانگر، عملیات نجات هنوز هم در ترکیه و سوریه ادامه دارد

سازمان جهانی غذا (WFP) روز جمعه خواهان ۷۷ میلیون دالر شد تا جیرهٔ غذایی و غذای گرم را برای ۸۷۴ هزار نفر از آسیب دیدگان زلزله مرگبار در سوریه و ترکیه فراهم کرد.

سازمان جهانی غذا که مقر اصلی آن در شهر رم، پایتخت ایتالیا، موقعیت دارد، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که کمک‌های مواد غذایی برای ۲۸۴ هزار نفر که به تازگی در سوریه از خانه‌هایشان بی‌جا شده اند و ۵۹۰ هزار نفر که شامل ۴۵ هزار مهاجر نیز می‌شود،‌ در ترکیه فراهم خواهد شد.

در همین حال، رجب طیب اردوغان،‌ رییس جمهور ترکیه،‌ برای نخستین بار روز جمعه اعتراف کرد که تلاش حکومت‌اش برای جستجو و نجات مردم در ساحات زلزله‌زده به سرعتی که انتظار می رفت، پیش نرفت.

اردوغان با انتقاد از سوی بازماندگان زلزلهٔ مرگبار مواجه شده است. بازماندگان این زلزله گفته‌اند که حکومت در نخستین روز زلزله به قدر ناکافی تیم‌های نجات و امدادرسانان را به مناطق زلزله‌زده اعزام کرد، زلزله‌ای که در یک قرن گذشته، بزرگترین فاجعهٔ طبیعی را در ترکیه به وجود آورده است.

خبرگزاری فرانس پرس روز جمعه گزارش داد که شماری جان باختگان زلزله‌ٔ مرگبار روز دوشنبه در ترکیه و سوریه به بیش از ۲۲ هزار نفر رسیده است که از آن جمله، ۱۹ هزار نفر تنها در ترکیه جان باخته اند.

اردوغان تکرار کرد که در پاسخ به نجات و فراهم‌آوری کمک‌ها به زلزله زدگان "کاستی هایی" وجود داشته است.

با آنکه رییس جمهور اردوغان کاستی‌ها را پذیرفت، تاکید کرد که ویرانی ناشی از زلزله به اندازهٔ بزرگ و ویرا گر بود که رسیدگی به موقع و موثر دشوار بود.

اردوغان هنگام بازدید از شهر جنوبی آدیامان که بیشترین آسیب زلزلهٔ روز دوشنبه را متقبل شده است،‌گفت: "متاسفانه بسیاری از ساختمان‌ها آسیب دیدند؛‌ ما قادر نشدیم که به سرعتی که انتظار آن می‌رفت، به اسرع وقت اقدام کنیم."

رییس جمهور ترکیه گفت که فعالیت تیم امدادی به دلیل طوفان زمستانی در منطقه کند شده، زیرا برخی از جاده ها به دلیل برفباری صعب العبور شده است. علاوه بر آن، به گفتهٔ اردوغان، شماری از کارمندان حکومتی و سازمان‌هایی که مسوول ارایه‌ خدمات اولیه استند، نیز در اثر این زلزله متاثر شده اند و ساختمان‌های کاری آن در اثر این زلزله ویران شده است.

با آنهم رییس جمهور اردوغان گفت ترکیه اکنون "شاید بزرگترین تیم جستجو و نجات جهان" را که متشکل از ۱۴۱ هزار نفر می‌شود، در ۱۰ ولایت آسیب دیده اعزام کرده است.

دو زلزلهٔ با شدت ۷.۸ و ۷.۵ به مقیاس ریکتر مناطق جنوب‌شرق ترکیه و شمال سوریه را روز دوشنبه ششم فبروری تکان داد که در نتیجهٔ آن تا حالا مرگ بیش از ۲۲ هزار نفر در این دو کشور کشته شدند.

XS
SM
MD
LG