لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد نیازمندی‌ها و کمک‌رسانی به سیلاب‌زدگان افغانستان را بررسی می‌کند


ملل متحد و شرکای آن در افغانستان در حال ارزیابی سریع نیازمندی‌ها و ارایه کمک‌های اصظراری برای سیلاب‌زدگان اخیر است.

ستیفن دوجاریک، سخنگوی منشی عمومی ملل متحد روز شنبه ۱۱ می (۲۲ ثور) در بیانیه‌ای گفت که انتونی گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد "از تلفات جانی ناشی از سیلاب‌های ناگهانی در ولایت بغلان در شمال شرق افغانستان ناراحت شده است".

دوجاریک به نقل از گوتیرش در بیانیه‌ای گفته است: "سازمان ملل متحد و شرکای آن در افغانستان در حال هماهنگی با مقامات کنونی (طالبان) برای ارزیابی سریع نیازها و ارایه کمک های اضطراری هستند."

در اثر سیلاب‌های مدهش که عصر روز جمعه ۱۰ می (۲۱ ثور) در ولسوالی‌های برکه، بغلان مرکزی، نهرین و بخش‌های شهر پلخمری سرازیر شد، تا اکنون از جان باختن بیش از ۳۱۰ نفر گزارش شده و با در نظر داشت شدت این سیلاب‌ها، احتمال افزایش تلفات می‌رود.

برنامۀ جهانی غذا سازمان ملل متحد (WFP) گفته است که در کنار تلفات انسانی، در سیلاب‌های روز گذشته بیش از ۱۰۰۰ منزل مسکونی به گونه کامل تخریب شده است و ۲۸۰۰ خانه دیگر آسیب دیده‌ است.

در همین حال راشد خان، ستارهٔ مشهور کرکت افغانستان نیز با ابراز غم شریکی با قربانیان سیلاب‌های اخیرگفته است که برای کمک به سیلاب‌زدگان تمام تلاش خود را به خرچ خواهد داد.

او در شبکهٔ ایکس نگاشته است که "بنیاد راشد خان" در حال آمادگی برای راه اندازی یک برنامه ویژه جمع‌آوری کمک‌های مالی برای حمایت از نیازمندان آسیب زده است.

او از تمام شهروندان افغانستان، به ویژه تاجران و ثروتمندان خواسته است تا در این روز بد به هموطنان خود کمک کنند.

افغانستان در ماه‌های اخیر شاهد سیلاب‌های مرگبار بوده است. باران‌های سیل‌آسا هر سال در افغانستان قربانی می‌گیرد، به‌ویژه خانه‌های گلی در روستاهای دورافتاده آسیب‌پذیری بیشتری دارند.

کارشناسان می‌گویند که زمستان نسبتاً خشک و تغییرات اقلیمی، باران‌های شدید ناگهانی را در سراسر جهان افزایش داده است. سازمان ملل متحد می‌گوید که افغانستان ششمین کشوری است که بیشترین آسیب‌پذیری و کمترین آمادگی را در برابر تغییرات اقلیمی دارد.

سیلاب‌های مدهش در حالی نقاط مختلف افغانستان را متاثر کرده است که به گفته سازمان‌های بین المللی، میلیون‌ها نفر در این کشور در زیر خط فقر زندگی‌ می‌کنند.

گروه

XS
SM
MD
LG