لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد دومین نشست مشورتی افغانستان را در قطر ماه آینده برگزار می‌کند


آرشیف
آرشیف

سخنگوی منشی عمومی ملل متحد می‌گوید که این سازمان دومین نشست را دربارۀ افغانستان به تاریخ ۱۸ و ۱۹ ماه فبروری در قطر میزبانی خواهد کرد.

استیفن دوجاریک، روز چهارشنبه ۲۴ جنوری (چهارم دلو) در یک نشست خبری در نیویارک به خبرنگاران گفت که این نشست با حضور نمایندگان ویژه کشورهای عضو و سازمان‌های منطقه‌ای در دوحه پایتخت قطر برگزار می‌شود.

دوجاریک افزود: "هدف این نشست بحث در مورد چگونگی رویکرد افزایش مشارکت بین‌المللی با شیوه‌ای منسجم، هماهنگ و ساختاریافته، از جمله از طریق در نظر گرفتن توصیه‌های ارزیابی مستقل در مورد افغانستان است".

به گفتۀ سخنگوی منشی عمومی ملل متحد، کار روی چگونگی فارمت و سایر ترتیبات این نشست جریان دارد.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که حضور یا عدم حضور زنان افغان در آن هنوز اعلام نشده است. اما هیدر بار، مسوول حقوق بشر و زنان در سازمان دیدبان حقوق بشر بر مشارکت زنان در این نشست تاکید کرده است.

هیدر بار به تازگی گفته است که منشی عمومی ملل متحد باید زنان را به عنوان شرکت‌کنندگان کامل در این نشست دعوت کند.

او افزوده است که بحران زنان و دختران در افغانستان از دو جهت عمیق‌تر می‌شود، یکی اینکه طالبان اغلب سیاست‌های توهین‌آمیز جدیدی را صادر می‌کنند و دوم اینکه اجرای سیاست‌های موجود که به‌ طور پیوسته تشدید می‌شوند، کمتر قابل مشاهده و خطرناک‌تر است.

ملل متحد نخستین نشست مشورتی دربارۀ افغانستان را در اوایل ماه می سال گذشته میلادی پشت در‌های بسته در دوحه، پایتخت قطر، بدون حضور نمایندگان طالبان میزبانی کرد.

نمایندگان چین، فرانسه، آلمان،‌ هند، اندونیزیا، ایران، جاپان،‌ قزاقستان، قرغیزستان، ناروی، پاکستان، قطر، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان،‌ترکیه، ترکمنستان، امارات متحدهٔ عرب، بریتانیا، ایالات متحده، اوزبیکستان، اتحادیهٔ اروپا و سازمان همکاری اسلامی در این نشست ملل متحد اشتراک داشتند.

ملل متحد در آن زمان گفته بود که هدف این نشست "دستیابی به یک تفاهم مشترک جامعه بین‌المللی در مورد چگونگی تعامل با طالبان" است.

حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و دختران، تشکیل حکومت فراگیر، مبارزه با تروریزم و قاچاق مواد مخدر در آن نشست مطرح شده بود.

گروه

XS
SM
MD
LG