لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا به عراق اجازه داد از ایران انرژی وارد کند


مقام های عراقی روز دوشنبه ۱۰ فبروری (۲۱ دلو) گفتند که ایالات متحده توافق کرده است تا رفع تحریم وارادت انرژی ایران به شمول گاز را برای عراق تمدید کند.

بر اساس گزارش رویترز، با وجود وضع تعزیرات اقتصادی ایالات متحده بر ایران، واشنگتن در گذشته نیز چندین بار بغداد را از قیودات واردات انرژی ایران برای ۹۰ تا ۱۲۰ روز معاف کرده بود.

بر اساس توافق تازۀ امریکا، عراق اجازه یافته است تا برای ۱۲۰ دیگر، انرژی مورد نیاز خود را از ایران وارد کند.

واشنگتن می گوید که پس از عربستان سعودی، عراق بزرگترین عضو تولید کننده نفت در سازمان کشور های صادر کننده نفت یا اوپک است و این کشور باید به خود کفایی انرژی برسد. مقام های امریکایی گفته اند که ایران زیر تعزیرات اقتصادی جدی ایالات متحده قرار دارد و عراق نباید به خاطر انرژی مورد نیازش، متکی به ایران باشد.

یکی از مقام های عراقی گفته است، این تصمیم به دلیلی گرفته شد که عراق قدم های را در راستای خود کفایی تولید انرژی برداشته تا در نهایتکمتر متکی به واردات انرژی از ایران باشد.

یکی از این دو مقام عراقی که نامش ذکر نشده است، به خبرگزاری رویترز گفته است که یکی از اقدامات عمدۀ بغداد در این عرصه، سرمایه گذاری در سکتور استخراج گاز آن کشور است. به گفتۀ این مقام عراقی، حکومت آن کشور در این اواخر قرارداد توسعۀ استخراج گاز را در شرق عراق تصویب کرد؛ و این اقدام، عامل عمده برای تمدید معافیت واردات انرژی مورد نیاز عراق، از ایران می باشد.

در همین حال، سخنگوی وزارت برق عراق میگوید که بحث روی تمدید رفع تحریم و معیاد آن برای مدتی درجریان بود. وزارت خارجۀ امریکا بار اخیر این معافیت را در ماه اکتوبر ۲۰۱۹ برای مدت ۱۲۰ روز تمدید کرد که معیاد آن تا یک هفتۀ آینده، به پایان می رسد.

XS
SM
MD
LG