لینک های دسترسی

Breaking News

برنامه جهانی غذا برای کمک به یک میلیون عودت‌کننده ۲۷.۵ میلیون دالر تقاضا کرد


برنامه جهانی غذا (WFP) می‌گوید که برای ارایه کمک‌های اضطراری در مرز برای عودت‌کنندگان افغان از پاکستان با شدت به کمبود بودجه مواجه است.

این اداره ملل متحد ناوقت پنجشنبه ۲۳ نومبر (دوم قوس) با نشر اعلامیه‌ای گفت که اکثر خانواده‌هایی که از مرز عبور می‌کنند، گرسنه، ناامید و نیازمند حمایت فوری هستند.

بر اساس اعلامیه، در ماه روان میلادی تا اکنون ۲۵۰هزار نفر تحت پوشش برنامه‌های امداد غذایی این سازمان قرار گرفته است.

اعلامیه گفته است: "برنامه جهانی غذا در افغانستان در حال حاضر به شدت کمبود بودجه دارد و بدون بودجه اضافی، ما نمی‌توانیم به حمایت خود از این خانواده‌ها که با لوازمی جز چند چیز اولیه و مقداری نان برای سفر خود به مرز می‌رسند، ادامه دهیم."

شاو وی لی، رییس برنامه جهانی غذا در افغانستان گفته است که خانواده‌ها در بدترین زمان‌ وارد کشورشان می‌شوند و در کشوری که یک سوم مردم آن نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا خواهد آمد، با آینده‌ای تیره روبرو خواهند بود.

لی با اشاره به اینکه هنوز افغانستان درگیر زلزله‌های ویرانگر، اقتصاد ضعیف و بحران اقلیمی می‌باشد، گفته است: "ما برای حمایت از یک میلیون عودت‌کننده از پاکستان که به افغانستان می‌آیند و کمک به آنها برای پشت‌سر گذاشتن زمستان به ۲۷.۵ میلیون دالر نیاز فوری داریم".

به گفتۀ رییس برنامه جهانی غذا در افغانستان، عودت‎کنندگان از پاکستان فرصت‌های اقتصادی اندکی دارند و اکثر آنها برای زنده‌ماندن تلاش می‌کنند.

این در حالی است که نهادهای امدادرسان بین‌المللی به شمول برنامه جهانی غذا از قبل با کمبود بودجه در افغانستان مواجه بودند. برنامه جهانی غذا در سال روان میلادی به دلیل نبود وجوه مالی مجبور شد که ده میلیون نفر را از کمک‌های غذایی اضطراری خود حذف کند.

برنامه جهانی غذا در حالی برای کمک به یک میلیون عودت‌کننده ۲۷.۵ میلیون دالر تقاضا کرده که مارتین گریفیتس، معاون منشی عمومی ملل متحد در امور کمک‌های بشری به تاریخ ۲۰ نومبر (۲۹ عقرب) گفت که این سازمان برای تامین نیازهای اولیه مهاجرین افغان که از پاکستان به افغانستان باز می‌گردند، ۱۰ میلیون دالر اختصاص داده است.

حکومت موقت پاکستان در اوایل ماه اکتوبر اعلام کرد که شهروندان خارجی که بدون مدارک اقامت در آن کشور زیست دارند و اکثراً شهروندان افغانستان اند، باید تا اول نومبر داوطلبانه آن کشور را ترک کنند، در غیر آن، بازداشت شده و به کشورهای شان باز گردانده می‌شوند.

بر اساس آماری که مقام‌های حکومت طالبان و مسوولان پاکستانی ارایه کرده اند، در چند هفتهٔ گذشته کم و بیش ۴۰۰ هزار مهاجر افغان از پاکستان به افغانستان برگشته یا برگردانده شده اند.

گروه

XS
SM
MD
LG