لینک های دسترسی

Breaking News

دور نهم مذاکرات میان امریکا و طالبان وارد هشتمین روز شد


طالبان گفته اند که در ادامۀ دور نهم مذاکرات میان نمایندگان امریکا و این گروه، قرار است امروز پنجشنبه ۲۹ اگست (۷ سنبله) نیز هیات دو جانب گفتگوهای شان را در مورد توافقنامۀ صلح دنبال کنند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که نشست روز چهارشنبه تا ساعت ۲:۳۰ بامداد پنجشنبه ادامه داشت و زلمی خلیلزاد و ملا عبدالغنی برادر نیز در آن حضور داشتند.

آقای شاهین در تویترش گفته است: "روی نکات مهم پیشرفت شد، فردا (پنجشنبه) ساعت ۱:۰۰ با تیم مذکور نشست دیگر خواهیم داشت."

اما سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در مورد اینکه این "نکات مهم" شامل چه مواردی می‌شود، وضاحت نداده است.

هنوز هیات مذاکره کننده ایالات متحده امریکا در مورد چگونگی پیشرفت دور نهم مذاکرات شان با طالبان با رسانه‌ها صحبت نکرده اند.

اما قرار است زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان، پس از پایان این دور مذاکرات به کابل سفر کند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان دیروز (۶ سنبله) به خبرنگاران گفت که آقای خلیلزاد در یکی دو روز آینده با سفرش به افغانستان، جزییات دور نهم گفتگوهای قطر را با رییس جمهور شریک می‌سازد.

ایوب خاورین، خبرنگار اعزامی صدای امریکا به قطر می‌گوید که هر دو جانب پیشرفت گفتگوها را تایید می‌کنند؛ اما هنوز تاریخ دقیق امضای توافقنامه صلح را مشخص نکرده اند.

این هشتمین روز از دور نهم مذاکرات میان نمایندگان ایالات متحده و طالبان است. این دور مذاکرات شام پنجشنبه هفتۀ گذشته آغاز شد. توقع می‌رود که در پایان این دور دو جانب به یک توافق برسند و موافقتنامه‌ای را امضا کنند.

انتظار می‌رود در مراسم امضای موافقتنامه میان امریکا و نمایندگان طالبان، برعلاوۀ امیر قطر، وزیران خارجۀ کشورهای همسایۀ افغانستان و نمایندگان برخی کشورها نیز حضور داشته باشند.

XS
SM
MD
LG