لینک های دسترسی

Breaking News

سمر: هزاران زندانی از حق رأی‌دهی محروم شده اند


کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که بر بنیاد قانون اساسی این کشور، هر افغانِ واجد شرایط، حق رأی‌دادن در انتخابات را دارد؛ اما هزاران زندانی در محابس افغانستان از این حق شان محروم شده اند.

سیما سمر، رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان، روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که بیش از ۱۳هزار زندانی واجد شرایط رأی‌دهی در محابس زون مرکز، نمی‌توانند روز شنبه در انتخابات پارلمانی شرکت کنند.

خانم سمر افزود: "متأسفانه ثبتِ‌نام (در زندان‌ها) صورت نگرفته و اینها (زندانیان) نباید از حق سیاسی خود محروم می‌شدند".

بر اساس آمار ریاست عمومی محابس و توقیف‌خانه‌های افغانستان، هم‌اکنون ۳۵ تا ۳۶هزار تن در زندان‌های سراسر این کشور به سر می‌برند.

اما کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که روند ثبتِ‌نام در آن شمار زندان‌هایی انجام شده است که فهرست آنها را وزارت داخله در اختیار این اداره قرار داده است.

ذبیح‌الله سادات، معاون سخنگوی این کمیسیون به صدای امریکا گفت که این اداره از ۳۰ سرطان تا پنجم ماه اسد، دوهزار و ۲۸۶ زندانی واجد شرایط را ثبت‌نام کرده است.

مسأله امنیت

کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت که تلفات در جریان پیکارهای انتخاباتی به ۲۴۰ تن رسیده است.

سیما سمر، رئیس این کمیسیون گفت که از آغاز پیکارهای انتخاباتی تا ختم این روند، ۵۴ تن کشته شده و ۱۸۶ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفتۀ وی، در جریان توزیع تذکره برای رأی‌دهندگان نیز بیش از ۱۰۰ نفر کشته شده و ۱۵۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

خانم سمر، تأکید کرد که حمله بر نهادهای ملکی "جنایات جنگی" است و از مخالفان مسلح حکومت خواست که در روز انتخابات دست به خشونت نزنند.

کمیسیون حقوق بشر، نگران امنیت نامزدان و رأی‌دهندگان است و از نهادهای امنیتی می‌خواهد که تدابیر جدی را در این راستا بگیرند.

XS
SM
MD
LG