لینک های دسترسی

Breaking News

هزاران کودک اوکراینی به زور به بلاروس برده شده اند - تحقیق


بر اساس تحقیقات جدیدی که روز پنجشنبه ۱۶ نومبر (۲۵ عقرب) توسط پوهنتون یل ایالات متحده منتشر شد، از زمان حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲، بیش از ۲۴۰۰ کودک اوکراینی به اجبار به بلاروس برده شده اند.

این گزارش نشان می‌دهد که کودکان اوکراینی شش تا ۱۷ ساله از کم از کم ۱۷ شهر تحت اشغال نیروهای روسی به بلاروس منتقل شده اند.

بخش تحقیقات بشردوستانهٔ پوهنتون یل، دو هزار کودک را شناسایی کرده است که بین سپتمبر ۲۰۲۲ تا می ۲۰۲۳ به مرکز کودکان دوبراوا در منطقهٔ مینسک بلاروس منتقل شده اند. براساس این گزارش ۳۹۰ کودک دیگر به ۱۲ مرکز دیگر منتقل شده اند.

کترینا راشفسکا، کارشناس حقوقی در کیف می‌گوید که این آمار برعلاوه حدود ۲۰ هزار کودک اوکراینی است که پس از آغاز جنگ به زور به روسیه برده شده اند.

مقامات اوکراینی گفته اند که حدود ۲۰ هزار کودک اوکراینی به طور جبری به روسیه یا مناطق تحت کنترول روسیه انتقال داده شده اند؛ از میان این کودکان فقط چند صد تن آنان به آغوش خانواده شان بازگردانده شده اند.

در همین حال برخی گروه‌های حقوق بشری گزارش داده اند که هزاران کودک اوکراینی به گونهٔ‌ اجباری به کمپ‌هایی منتقل شده اند که در آنجا شتستشوی مغزی می‌شوند.

مقامات روسیه انتفال كودكان از قلمرو اوکراین را انكار نمی كنند، اما می‌گویند که آنان کودکان را از ساحات جنگ‌زده به پرورشگاه‌ها در ساحات امن انتقال داده اند.

اما مقامات اوکراینی و گروه‌های حقوق بشری می‌گویند که روسیه هزاران کودک، به شمول نوزادان را برخلاف میل خانواده‌های شان به هدف شستشوی مغزی انتقال داده و نوجوانان اوکراینی را برای جلب در اردو آموزش نظامی می‌دهند. روسیه این ادعاها را رد کرده است.

واسیلی نبنزیا، نماینده دایمی روسیه در سازمان ملل متحد، گفت که این کار برای محافظت از کودکان در برابر خطر عملیات نظامی انجام شده است.

در همین حال محکمهٔ بین المللی جرایم که در مورد جرایم جنگی و جرایم علیه بشریت در اوکراین تحقیق می‌کند، در ماه مارچ در ارتباط به اخراج کودکان اوکراینی، حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، را صادر کرد.

در پاسخ، مقامات روسی نام کریم خان، سارنوال این محکمه را درج فهرست افراد زیر تعقیب کردند.

گروه

XS
SM
MD
LG