لینک های دسترسی

Breaking News

طوفان گرد و خاک ۵۰۰۰ شهروند عراق را بیمار کرد 


طوفان‌‌های گرد و خاک در عراق امروز پنجم می (۱۵ ثور) جان یک نفر را گرفت و بیش از ۵۰۰۰ نفر دیگر به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از این طوفان در شفاخانه‌ها تحت معالجه قرار گرفته اند.

در مدت یک ماه،‌این هفتمین طوفان گرد و خاک در عراق است و ادارهٔ هواشناسی این کشور گفته است که به دلیل خشکسالی‌، بیابان‌زایی و کاهش باران‌ها انتظار می‌رود که این پدیده بیشتر اتفاق بافتد.

باشندگان ۱۸ ولایت عراق، به شمول بغداد و منطقه‌ غربی انبار در حالی امروز از خواب بیدار شدند که ابر ضخیم از گرد و خاک آسمان این ولایت‌ها را پوشانیده بود.

سیف البدر، سخنگوی وزارت صحت عراق گفت که از مرگ حد اقل یک نفر در بغداد گزارش شده است و شفاخانه‌ها مصروف تداوی سایر بیماران اند.

این طوفان بیشتر کهن‌سالان مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و افرادی را متاثر می‌سازد که تکالیف طرق تنفسی دارند.

با آنهم، این مقام عراقی گفت که اکثریت بیماران پس از تداوی از شفاخانه‌ها مرخص شده اند و شدت بیماری آنان متوسط یا خفیف بود.

طوفان‌های گرد و خاک همواره در شرق میانه رخ‌ می‌دهد، اما در سال‌های اخیر به دلیل ایجاد بند‌های آب، استفادهٔ بیش از حد از آب‌ دریا‌ها و قطع جنگلات افزایش یافته است.

خاک و گرد می‌تواند سبب بیمار‌های مانند نفس‌تنگی و بیماری های قلبی عروقی شده و باعث پخش بکتریا‌ها و ویروس‌ها و سایر مواد زهری شود.

مقامات در ولایت‌های انبار و کرکوک از باشندگان خواسته اند تا در منازل شان باقی بمانند.

XS
SM
MD
LG