لینک های دسترسی

Breaking News

سه سناتور افغان به زندان محکوم شدند 


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

محکمهٔ عالی افغانستان می‌گوید که سه سناتور افغان امروز ششم فبروری (۱۸ دلو) به جرم اخذ رشوه، هریک به ۱۰ سال و یک ماه حبس تنفیذی محکوم شدند.

محکمه عالی (ستره محکمه) افغانستان در صفحهٔ فیسبوک خویش نگاشته است که این سناتوران ضمناً به پرداخت ۴۰ هزار دالر امریکا یا معادل افغانی آن، معادل پول رشوهٔ اخذ شده مجازات شده اند.

لوی سارنوالی افغانستان این سناتوران را لیاقت‌الله بابکرخیل فرزند فیض محمد، محمدانور باشلیق فرزند قربان و عظیم قویاش فرزند محمدکریم معرفی کرده است.

بر اساس معلومات لوی سارنوالی، این اعضای مشرانو‌جرگه از سوی محکمۀ ابتداییه مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری محاکمه شدند.

بر اساس معلومات مقامات افغان، این سه سناتور در ترکیب یک هیات سه نفری به بلخ رفته بودند تا ادارات عایداتی از جمله گمرک بندر حیرتان را بررسی کنند.

لوی سارلوانی با نشر این خبر گفته است: "این افراد به تاریخ ۷ میزان ۱۳۹۹ از سوی سارنوالی کنترول و مراقبت در همکاری با نهاد‌های کشفی طور بالفعل با اخذ ۴۰هزار دالر امریکایی از مجموع ۶۰ هزار دالر مطالبه شده دستگیر گردیده و قضیه به تاریخ ۲۳ میزان ۱۳۹۹به خاطر بررسی‌های بیشتر و تکمیل تحقیقات به مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری فرستاده شده بود."

این در حالیست که دوهفته پیش شاروال هرات با شش‌ تن دیگر به اتهام جرایم فساد اداری نیز به سه‌سال زندان و پرداخت ۷۵هزار دالر محکوم شدند.

قرار است، شاروال پیشین ولایت بلخ همراه با یک تن دیگر به اتهام فساد اداری (حیف‌ومیل) دارایی عامه فردا در کابل محاکمه شوند.

XS
SM
MD
LG