لینک های دسترسی

Breaking News

قاتلان 'اباسین' در کابل اعدام شدند


صبح امروز یکشبنه، سه تن به جرم اختطاف و قتل "اباسین" در زندان پلچرخی کابل اعدام شدند.

ریاست عمومی محابس و توقیف خانه‌های وزارت امور داخلۀ افغانستان اعلام کرد که سه تن به جرم اختطاف و قتل "اباسین" پسر سیزده ساله اعدام شدند.

جنرال تواب احمدزی، رئیس محبس پلچرخی به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که سه تن به جرم اختطاف و قتل "اباسین" بربنیاد فیصله ستره محکمه و توشیح آن از سوی رئیس جمهور، صبح امروز یکشنبه (۸ دلو) اعدام شدند.

در خبرنامه‌ای که در صفحۀ رسمی فیسبوک ریاست عمومی محابس و توقیف خانه‌های وزارت امور داخلۀ افغانستان نشر شده، آمده است که حکم اعدام سه تن موسوم به "محمد عارف پسر عبدالله"، "شاهین پسر اخترگل" و "دادان لونگ پسر زمری" صبح امروز با حضور نمایندگان ادارۀ عدلی و قضایی در محوطۀ زندان پلچرخی کابل تطبیق شد.

ربایندگان، "اباسین" پسر سیزده سالۀ افغان را در ماه دلو سال ۱۳۹۴ خورشیدی از ساحۀ سیدنورمحمد شاه مینه شهر کابل برای به دست آوردن پول، ربودند و پس از حدود پنج ماه به گونۀ "بی رحمانه" وی را به قتل رسانیدند.

پولیس در ماه ثور ۱۳۹۵ خورشیدی، جسد اباسین را از ولسوالی خاک جبار کابل، پیدا کرد.

همزمان، ویدیوهای از شکنجۀ اباسین توسط ربایندگان در رسانه‌های اجتماعی به نشر رسید و واکنش‌های جدی را در برابر ربایندگان برانگیخت.

در قوانین افغانستان اعدام اشد مجازات خوانده شده است، بربنیاد معلومات ادارۀ عدلی و قضایی افغانستان در ۱۷ سال گذشته محاکم سه گانۀ افغانستان برای حدود هشتاد تن خواستار مجازات اعدام شده اند؛ اما تعدادی محدود آن اجرا شده است.

حکومت افغانستان، تطبیق نشدن مجازات اعدام را با تعجیل، دقت زیاد دانسته و می‌گوید دوسیه‌های آن عده از محبوسین که به اعدام محکوم می‌شوند، با دقت بررسی می‌شود.

مقام‌های محبس پلچرخی کابل می‌گویند در سال جاری این دومین حکم اعدام است که تطبیق می‌شود و پیش از این پنج تن از زندانیان اعدام شده بودند.

XS
SM
MD
LG