لینک های دسترسی

Breaking News

مصاف قضاء و اجرائیه بر سر فرمان ممنوعیت سفر به امریکا


شماری از معترضان در مقابل محکمۀ سانفرانسیسکو مخالفت شان را در مورد ممنوعیت شهروندان هفت کشور نشان می دهند

فرمان اجرایی دونالد ترمپ که ورود شهروندان هفت کشور عمدتاً مسلمان را برای مدت ۹۰ به امریکا محدود می سازد، از سوی یک محکمۀ فدرال در ایالت واشنگتن رد شده است.

به دنبال انفاذ این فرمان، جیمز روبارت، قاضی فدرال در شهر سیاتل واشنگتن به شکایت وکلای ایالت رسیدگی کرد که مدعی بودند که فرمان اجرایی سبب ضرر به ایالت واشنگتن می شود. ایالت مینو سوتا نیز به این شکایت پیوسته و ادعای مشابهی مطرح کرد.

محکمه مرافعه

رئیس جمهور ترمپ حکم این قاضی را محکوم کرد و دستور مرافعه طلبی داد.

آقای ترمپ در تویتر خود نوشت که نظر قاضی فدرال "احمقانه" است و حکم او سبب عدم تطبیق قانون در ایالات متحده می شود.

حال سه قاضی محکمه مرافعه در حال تصمیم گیری استند که آیا فرمان اجرایی دوباره انفاذ یابد یا خیر.

این قضات عصر سه شنبه از طریق تماس تیلفونی استدلال نمایندگان ایالت های واشنگتن و مینو سوتا را شنیدند که می گفتند که ممنوعیت ورود شهروندان خارجی به داخل امریکا، مخالف قانون اساسی ایالات متحده است و باید لغو گردد.

اما نمایندۀ وزارت عدلیه امریکا استدلال می کند که رئیس جمهور ایالات متحده صلاحیت دارد تا چنین فرامین اجرایی را صادر نماید تا از امنیت ملی کشور حراست کند.

اگوست فلینتج، نماینده وزارت عدلیه امریکا به دفاع از حکومت، از محکمۀ مرافعه خواست که حکم قاضی فدرال را لغو کند تا ممنوعیت صدور ویزا دوباره احیا شود.

صرف نظر از اینکه نتیجه این دعوی چگونه خواهد بود، این قضیه می تواند به محکمۀ عالی ایالات متحده که عالیترین مقام قضایی ایالات متحده است، ارجاع شود.

XS
SM
MD
LG