لینک های دسترسی

Breaking News

ایجاد سه رشته تحصیلی جدید در پوهنتون هرات


این رشته‌های تحصیلی با حمایت اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا و وزارت صحت عامه افغانستان ایجاد شده است.

رشته‌های جدید تحصیلی "اداره تجارت در مقطع نیمه عالی، تکنالوژی مواد غذایی در مقطع لیسانس و اداره تجارت در مقطع ماستری" به حمایت وزارت تحصیلات عالی افغانستان و اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده آمریکا (USAID) در پوهنتون دولتی هرات ایجاد شده است.

در خبرنامه اداره انکشاف بین المللی آمریکا، آمده است که پوهنتون‌های آمریکایی ماساچوسیتس، دِنور و پاردو که همکاران برنامه حمایت از پوهنتون‌ها و انکشاف نیروی بشری اند، با مسوولان پوهنتون هرات در تدوین و انکشاف این رشته‌ها مطابق با معیارهای جهانی همکاری کرده اند.

این رشته های تحصیلی به گونۀ طراحی و تدوین شده که به محصلات نکات لازم را در راستای نیازمندی‌های بازار کار افغانستان آموزش می‌دهد و می‌تواند پاسخگوی نیازهای مدیریتی، استراتیژیکی و تحلیلی در سکتور خصوصی و دولتی این کشور باشد.

برنامه تکنالوژی مواد غذایی نیز قادر است تا دانشجویان را برای کار در سکتور مواد غذایی افغانستان آماده نماید.

هربرت اسمیت، رئیس اداره انکشاف بین المللی امریکا در افغانستان، ایجاد گزینه‌های تحصیلی بیشتر را به ویژه در رشته های اداره تجارت و تکنالوژی مواد غذایی، فرصت عالی برای محصلان افغان می‌داند.

به باور آقای اسمیت، برنامه‌های تحصیلی جدید توانایی‌های جوانان افغان را افزایش می‌دهد و آنان را برای رهبری و کار در نهادها و سازمان‌های که در ترقی و توسعه افغانستان نقش دارند، آماده می‌کند.

محمد آصف رحیمی، والی ولایت هرات نیز راه‌اندازی برنامه‌های تحصیلی جدید را گام مهم در راستای توسعه اقتصادی و خودکفایی این کشور بیان میکند.

اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده آمریکا (USAID) با مصرف حدود ۱۷ میلیارد دالر امریکایی از سال 2002 به این‌سو بزرگترین برنامه کمک‌های ملکی دو جانبه را به افغانستان فراهم کرده است.

XS
SM
MD
LG