لینک های دسترسی

Breaking News

تیلرسن به کشور هایکه خواهان جنگ نیابتی در لبنان اند، هشدار داد


ریکس تیلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، روز جمعه گفت که امریکا مخالف اقداماتی است که ممکن سبب تهدید ثبات لبنان شود.

آقای تیلرسن با نشر یک اعلامیه همچنین به سایر کشور های هشدار داد که می خواهند لبنان را به حیث کشوری برای سازماندهی"جنگ نیابتی" شان انتخاب کنند.

آقای تیلرسن گفت "ایالات متحده از گروه های داخل و خارج لبنان می خواهد تا به استقلال، تمامیت ارضی و ادارات مشروع لبنان، احترام بگذارند به شمول حکومت لبنان و قوای نظامی لبنان."

وزیر خارجۀ ایالات متحده در این اعلامیه تاکید کرده است که به استثناه قوای امنیتی لبنان، حضور هیچ نیروی خارجی، ملیشه و یا سایر گروه در آن کشور، نمی تواند از مشروعیت برخوردار باشند.

آقای تیلرسن همچنین سعد حریری، صدراعظم لبنان، را یک شریک قوی ایالات متحده خطاب کرد.

حسن نصرالله، رهبر گروه حزب الله لبنان، اوایل روز جمعه عربستان سعودی را متهم به توقیف سعد حریری، صدراعظم آن کشور کرد. آقای نصرالله همچنین اتهام وارد کرد که عربستان از اسرائیل خواسته تا لبنان را مورد حمله قرار دهد.

​آقای حریری هفتۀ گذشته به صورت غیر مترقبه از سمت اش استعفا داد، اما استعفای وی از سوی رئیس جمهور لبنان، پذیرفته نشد. رهبری حزب الله لبنان ادعا می کند که استعفای حریری در جریان سفرش به عربستان سعودی "برخلاف قانون اساسی" لبنان خواند و گفت که استعفای حریری "تحت فشار" صورت گرفت.

اما وزیر خارجۀ ایالات متحده روز جمعه گفت که "هیچ نشانۀ" وجود ندارد که آقای حریری توسط مقامات سعودی توقیف شده باشد و یا تحت فشار از مقام اش کنار رفته باشد.

با آنهم آقای تیلرسن افزود که آقای حریری "نیاز دارد به لبنان بر گردد و به صورت رسمی استعفا" بدهد تا حکومت آن کشور به صورت مناسب اداره شود.

مقامات در بیروت، پایتخت لبنان، می گویند که به باور آنان آقای حریری در عربستان سعودی در توقیف به سر می برد. خبر استعفا و توقیف صدراعظم لبنان در حال مطرح شده است که لبنان به مثابۀ خط اول جبهه قدرت نمایی های ایران و عربستان سعودی قرار گرفته است.

عربستان سعودی در سال های گذشته از آقای حریری و متحدین اش در منازعۀ لبنان بر ضد گروه حزب الله که از حمایت ایران برخوردار است، حمایت کرده است.

آقای حریری حین استعفایش که از طریق تلویزیون عربستان سعودی پخش می شد، عملکرد های ایران و حزب الله را در کشور های عربی تقبیح کرد و گفت که زندگی اش با تهدید مرگ مواجه است.

رفیق حریری، صدراعظم پیشین لبنان و پدر صدراعظم کنونی آن کشور، در سال ۲۰۰۵ میلادی در یک حملۀ بمی کشته شد.

XS
SM
MD
LG