لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا، افغانستان و ترکمنستان به همکاری مشترک تاکید کردند


ایالات متحدۀ امریکا، افغانستان و ترکمنستان به همکاری مشترک در زمینه های مختلف از جمله مسایل سیاسی، امنیتی و اقتصادی تاکید کردند.

وزارت خارجۀ ایالات متحده روز پنجشنبه هشتم اکتوبر (۱۷ میزان) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که جلسۀ مشترک سه کشور در این مورد به ریاست دیوید هل، معاون وزیر خارجه امریکا در امور سیاسی، محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان و رشید مردوف وزیر خارجه ترکمنستان برگزار شد.

در اعلامیه آمده است که طرفین به همکاری مشترک بیشتر در حمایت از امنیت منطقه‌ای، رشد و توسعه اقتصادی تعهد کرده و از کشورهای منطقه و جامعه بین المللی خواستند تا مذاکرات صلح افغانستان را حمایت کرده و اطمینان حاصل کنند که مذاکرات به رهبری افغان ها منتج به افغانستان متحد، مستقل، آزاد و مرفه شود.

در این نشست مجازی روی حفظ دستاورد های ۱۹ سال گذشته در راستای تامین حقوق بشر و آزادی تاکید شده و آنرا شرط لازم برای صلح پایدار در افغانستان خواندند.

اشتراک کنندگان نشست روی بهبود همکاری های امنیتی و تشدید تلاش های مشترک برای مقابله با تهدیدات مرزی و رسیدگی به موضوعات امنیتی مانند تروریزم، قاچاق مواد مخدر، و مهاجرت های غیر قانونی نیز بحث و گفتگو کردند.

حمایت و حفاظت از مشارکت معنادار زنان در تمام کارهایی که آنان در راستای پیشرفت صلح، امنیت و رشد اقتصادی در منطقه انجام می‌دهند، موضوع دیگر این نشست را تشکیل می‌داد.

اعضای نشست روی توسعه تجارت میان افغانستان، ترکمنستان و ایالات متحده با بررسی محدودیت های قانونی در معاملات و افزایش موثریت طرزالعمل گمرکی مطابق به توافق نامه چارچوب تجارت و سرمایه گذاری موجود در آسیای مرکزی نیز تاکید کردند.

در اعلامیه همچنین آمده است که طرفین روی ارتقای مساوات و توانمندسازی اقتصادی زنان جهت افزایش ظرفیت آنان برای مقابله با کروناویروس و فراتر ازآن، بحث کردند.

جانبین بر استفاده بیشتر از دهلیز راه لاجورد، شناسایی پروژه های زیربنایی حقوق و ظرفیت سازی اقتصادی برای زنان بحث کردند و به تداوم بحث ها در آینده نیز توافق کردند.

XS
SM
MD
LG