لینک های دسترسی

Breaking News

نشست سه جانبه در بیجینگ: طالبان به روند صلح بپیوندند


نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین به روز سه شنبه در بیجینگ پایتخت چین برگزار شد

وزیران خارجۀ افغانستان، چین و پاکستان روز سه شنبه در بیجینگ، پیرامون ایجاد فضای اعتماد و گسترش همکاری‌های امنیتی و اقتصادی میان سه کشور صحبت کردند.

در اخیر این نشست، وزیران خارجۀ سه کشور در یک کنفرانس خبری که از طریق تلویزیون دولتی چین "سی‌سی تی‌وی" به گونۀ زنده نشر می‌شد، نتایج این نشست را اعلام کردند.

وانگ یی، وزیر خارجۀ چین گفت، سه کشور متعهد به ادامه مشوره‌ها در راستای مبارزه با تروریزم اند، تا همکاری‌ها در مبارزه با این پدیده، بدون فرق افزایش یابد.

آقای یی، افزود "ما خطاب به طالبان می‌گوییم که با روند صلح یکجا شوند".

به گفته وزیر خارچۀ چین، پاکستان نیز از روند صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان پشتیبانی می‌کند.

این مقام حکومت چین، همچنان گفت که افغانستان و پاکستان روی اقدامات مؤثر در برابر گروه اسلام‌گرایی ترکستان شرقی به موافقه رسیدند.

آقای یی، افزود که دو کشور جهت برگزاری نشست‌های مشترک میان علمای افغانستان و پاکستان نیز توافق کرده اند.

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجۀ افغانستان از تمام کشورهایی که بر گروه طالبان نفوذ دارند، خواست تا از نفوذشان برای جلوگیری از اقدامات خشونت‌آمیز طالبان و پیوستن این گروه به روند صلح با حکومت افغانستان، کار گیرد.

بربنیاد توافق وزیران خارجۀ سه کشور، آنان در نشست پروسۀ کابل در ماه فبروری سال ۲۰۱۸ میلادی در کابل، نیز فعالانه اشتراک خواهند کرد.

وزارت خارجۀ افغانستان اعلام کرد که سه جانب با انتشار اعلامیه‌ای مشترک، روی بهبود روابط، گسترش همکاری‌های متقابل و سودمند، افزایش اتصال تحت عنوان "یک کمربند یک راه" و مبارزه با تروریزم در همه اشکال و مظاهر آن بدون هیچ گونه تمایز تجدید تعهد کردند.

بر بنیاد اعلامیه‌ای این وزارت، وزرای خارجه سه کشور به توافق رسیده اند تا روی اعتماد متقابل، توسعه همکاری و اتصال، همکاری‌های امنیتی و مبارزه با تروریزم به صورت مشترک کار کنند.

در نشست مشترک خبری، خواجه آصف، وزیر خارجۀ پاکستان گفت که در نشست جانبه روی مدیریت سرحد، مسأله مهاجرین افغان، تبادلۀ معلومات استخباراتی میان دو کشور و راهکار مبارزه با تروریزم صحبت شد.

آقای آصف، در مورد پیشنهاد آن کشور به حکومت افغانستان مبنی بر ایجاد گروه‌های کاری مشترک دو کشور در بخش‌های مختلف نیز صحبت کرد؛ اما جزئیات بیشتر در این مورد نداد.

وزیران خارجۀ سه کشور همچنان، با تعهد بر مبارزۀ قاطع علیه تروریزم، تأکید کردند که به هیچ کشور، نهاد یا شخصی اجازه نمی­­دهند تا از قلمروهای شان برای فعالیت‌های تروریستی علیه کشورهای دیگر استفاده شود.

توافق روی برگزاری نشست سه جانبه میان وزیران خارجه افغانستان، چین و پاکستان در جریان سفر وانگ یی، وزیر خارجۀ چین، در سال ۲۰۱۷ میلادی به کابل صورت گرفت و این نخستین دور این نشست بود.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که دور دوم این نشست در سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی در کابل برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG