لینک های دسترسی

Breaking News

نشست سه‌جانبه افغانستان، چین و پاکستان سه‌شنبه برگزار می‌شود


قرار است وزیران خارجه افغانستان، چین و پاکستان به روز سه شنبه (۲۶ دسمبر) در بیجینگ گردهم آیند

پس از انتظار طولانی قرار است وزیران خارجه افغانستان، چین و پاکستان به روز سه شنبه (۲۶ دسمبر) در بیجینگ گردهم آیند و روی همکاری‌های مصالحه و مبارزه با تروریزم صحبت کنند.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، وزیران امور خارجۀ سه کشور روی تقویت اعتماد سیاسی، همکاری و همگرایی منطقه‌یی، اتصال منطقه‌یی، همکاری در زمینۀ امنیت، مبارزه با تروریزم و تلاش‌های صلح دولت افغانستان صحبت و گفتگو خواهند کرد.

آقای مستغنی، افزود "گفتمان یا دیالوگِ جمهوری اسلامی افغانستان، جمهوری خلق چین و جمهوری اسلامی پاکستان با ابتکار و میزبانی جمهوری خلق چین در بیجینگ برگزار می‌شود".

به گفتۀ وی، در این نشست، روی اهمیت رهبری و مالکیت افغان‌ها در پروسه صلح و نقش پاکستان و چین در حمایت از این روند بحث خواهد شد.

او، گفت این نخستین نشست "گفتمان سه جانبه" به سطح وزیران خارجۀ سه کشور است و این نشست‌ها در همین چارچوب ادامه خواهد یافت.

سخنگوی وزارت امورخارجه افغانستان افزود، دور بعدی این نشست در سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی در کابل برگزار خواهد شد.

پیش از این، هوا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجۀ چین به روز پنجشنبه هفته گذشته گفت که وزیران خارجۀ سه کشور در بیجینگ روی مسایل امنیتی، اتصال و مسایل مبارزه با تروریزم صحبت می‌کنند.

خانم چونینگ، ابراز امیدواری کرد که این نشست، سبب بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان گرددو همکاری سه جانبه به گسترش صلح ، ثبات و پیشرفت منطقه‌یی کمک کند.

XS
SM
MD
LG