لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ در کرولینای جنوبی و کلنتن در نوادا برنده شد


دانلد ترمپ و هیلیری کلنتن برنده انتخابات مقدماتی روز شنبه شدند.

هیلیری کلنتن، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده روز شنبه در انتخابات مقدماتی ایالت نوادا برای کسب نامزدی حزب دیموکرات به خاطر اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، با کسب ۵۲ در صد آرای برنده شد و رقیب خود، سناتور برنی سندرز را شکست داد.

آقای سندرز در انتخابات مقدماتی نوادا ۴۸ در صد آرا را بدست آورد.

هیلیری کلنتن در تویتی خطاب به رای دهندگان ایالت نوادا نوشته است: "این پیروزی شماست!"

این دومین پیروزی کلنتن در انتخابات مقدماتی پس از برنده شدن در ایالت آیوا می باشد.

در همین حال، دانلد ترمپ، کاندید حزب جمهوریخواه با کسب ۳۴ در صد آرا برنده انتخابات مقدماتی ایالت کرولینای جنوبی شد.

مارکو روبیو، سناتور ایالت فلوریدا و تِد کروز، سناتور ایالت تکزاس - دو کاندید دیگر حزب جمهوریخواه هر یک حدود ۲۲ در صد آرای انتخابات مقدماتی کرولینای جنوبی را بدست آوردند.

اما پس از علنی شدن نتایج شمارش ابتدایی آرای کرولینای جنوبی، جب بوش، کاندید دیگر جمهوریخواه به دلیل شکست پی در پی در سه انتخابات مقدماتی، از ادامه مبارزات انتخاباتی صرفنظر کرد.

جب بوش برادر جورج دبلیو بوش و فرزند جورج بوش، دو رئیس جمهور پیشین ایالات متحده است.

از جانب دیگر، سناتور برنی سندرز، رقیب انتخاباتی هیلیری کلنتن، پیروزی خانم کلنتن را در انتخابات مقدماتی ایالت نوادا به وی تبریک گفت. سندرز اما در تویتی گفته است که وی اکنون با موقف بهتر وارد رقابت های مقدماتی روز سه شنبه، اول مارچ خواهد شد.

این سه شنبه در تقویم انتخاباتی ایالات متحده به اسم «سه شنبه بزرگ» یاد می شود چون بیش از ده ایالت امریکا برای کاندید های دو حزب، همزمان انتخابات مقدماتی برگزار می کنند.

قرار است کاندید های حزب جمهوریخواه روز سه شنبه، ۲۳ فبروری در انتخابات مقدماتی ایالت نوادا با هم رقابت کنند.

هیلیری کلنتن و برنی سندرز، کاندید های حزب دیموکرات نیز هفته آینده یعنی ۲۷ فبروری در انتخابات مقدماتی ایالت کرولینای جنوبی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG