لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ از 'معامله قرن' بین اسراییل و فلسطین پرده بر می‌دارد


دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده جزییات طرح صلح شرق میانه را که به نام "معاملۀ قرن" نیز یاد شده است، در حضور بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل درقصر سفید اعلام می‌کند.

تا کنون جزییات این طرح که قرار است چاشت امروز ۲۸ جنوری (هشتم دلو) اعلام شود، به بیرون درز نکرده است، اما مجلۀ تایمز به نقل از یک رسانۀ اسراییلی گزارش داده است که این طرح "سخاوتمندانه ترین" طرحی است که تاکنون به اسراییل پیشنهاد شده است.

بر اساس برخی گزارش‌ها، این طرح به اسراییل اجازه خواهد داد تا تمام شهرک‌های یهودی نشین را در کرانۀ غربی به قلمرو خود ملحق کند. همچنین، حق حاکمیت مطلق بر بیت المقدس در این طرح به اسراییل داده شده است.

رییس جمهور ترمپ گفته است که بسیاری از رهبران عرب با این طرح موافق خواهند بود.

بنیامین نتنیاهو، پیش از اعلام این طرح از رییس جمهور ترمپ قدردانی کرد و گفت: "نخست باید بگویم که معامله قرن فرصتی است که در یک قرن ممکن حاصل شود و قرار نیست ما آن را رد کنیم."

اما رهبران فلسطینی با این طرح مخالفت شدید نشان داده و آن را معامله‌ای خوانده اند که "در نطفه محکوم به ناکامی است".

محمد اشتیه، صدر اعظم اداره خودگردان فلسطینی گفته است که این طرح با قوانین بین المللی مطابقت نداشته و خواست اسراییل را به بهای نادیده گرفتن حقوق فلسطینیان بر آورده می‌کند.

آقای اشتیه گفت: "این معامله که حق فلسطینیان برای داشتن پایتخت در بیت المقدس و بازگشت پناهندگان فلسطینی به سرزمین شان را سلب می کند، هیچ پایه و اساسی برای یک راه حل کوتاه مدت به بحران منطقه پیشنهاد نمی کند. این طرح از جانب کسی پیشنهاد می شود که اعتبار خود را به عنوان یک میانجی صادق در یک پروسه جدی و واقعی از دست داده است."

ایران نیز مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده و آن را ناکام خوانده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در یک پیام تویتر نوشته است: "بهتر بود به جای توهم "معامله قرن" که از نطفه محکوم به ناکامی است، کسانی که خود را "مدافعان دموکراسی" می دانند، طرح پیشنهادی آیت‌الله خامنه‌ای را برای راه حل دموکراتیک ]در منطقه[ می پذیرفتند –یک همه پرسی که تمام فلسطینیان – مسلمانان، یهودیان و مسیحیان – برای آینده خود تصمیم بگیرند."

با اینحال، رییس جمهور دونالد ترمپ، ابراز امیدواری کرده است که فلسطینیان نیز در نهایت از این طرح حمایت کنند.

XS
SM
MD
LG