لینک های دسترسی

Breaking News

انکشافات تازه در تحقیق دخالت روسیه در انتخابات امریکا


تحقیقاتی در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا در جریان است، ولی دونالد ترمپ مکررا این دخالت را نپزیرفته است

رابرت مولر، رئیس گروه ویژۀ حقیقت یاب در قضیۀ روابط احتمالی روسیه با کمپاین انتخاباتی دونالد ترمپ، به هزاران ایمیلی دسترسی یافته که قبل از آغاز ریاست جمهوری آقای ترمپ، از سوی کارمندان تیم انتقالی او ارسال و یا اخذ شده است.

برخی منابع نزدیک به گروه انتقالی ترمپ گفته اند که تحقیق کنندگان این ایمیل ها را مستقیماً از طریق یک نهاد جداگانۀ فدرال به دست آورده اند.

یک وکیل مدافع گروه انتقالی ترمپ به کمیته های کانگرس ایالات متحده شکایت کرده و گفته است که گروه حقیقت یاب تحت رهبری مولر، ده ها هزار ایمیل را به گونۀ "غیرقانونی" بدست آورده است.

این اسناد شامل ایمیل هاییست که ممکن، حاوی معلومات حساس، به شمول مباحث امنیت ملی در مورد اهداف بین المللی ترمپ باشد. به همین ملحوظ، مقامات کمپاین انتقال قدرت از حکومت قبلی به دونالد ترمپ، در این خصوص اظهار ناراحتی کرده اند.

تیم تحقیق کنندگان رابرت مولر به صورت مستقیم از کمپاین انتقال قدرت از حکومت قبلی به دونالد ترمپ، خواستار این ریکارد ها نشده بود. اما آنها این ریکاردها را از یک اداره جدا گانه حکومت فدرال که "اداره خدمات عمومی" نام دارد و همه اسناد را حفظ می کند، بدست آورده اند.

کوری لانگهوفر، مشاور عمومی تیم دونالد ترمپ، نامه ای را به دو کمیته کانگرس فرستاده و در آن شکایت کرده است که اداره خدمات عمومی، این ایمیل هارا به گونۀ" نامناسب" به دسترس تحقیق کنندگان مولر قرار داده است.

لانگوفرگفته است که این ریکارد ها اسناد شخصی بوده و ملکیت حکومت به حساب نمی رود. او افزوده است آنعده از کارمندان اداره خدمات عمومی که ترمپ آنها را در ماه می مقرر کرد، وعده سپرده بودند که بدون آگاهی قبلی، کدام ریکاردی را به دسترس تیم مولر نخواهند گذاشت.

اما اداره خدمات عمومی گفته است که ریچارد بیکلر، رئیس پیشین این اداره، این گونه وعده نه سپرده بود.

از میان کسانی که از حسابات ایمیل سازمان ترمپ برای امریکا استفاده می کرد، یکی هم مایکل فلین، مشاورپیشین امنیت ملی رئیس جمهور ترمپ، است که بعداً به دروغگویی به ادارۀ تحقیقات فدرال ایالات متحده یا FBI اعتراف کرد. او اکنون با تیم مولر همکاری میکند.

فلین در فبروری ۲۰۱۷ از طرف رئیس جمهور ترمپ به خاطر آنچه "گمراه کردن مقامات برجسته اداره ترمپ در مورد تماس هایش با سفیر روسیه در ایالات متحده" خوانده شد برکنار شد.

رئیس جمهور ایالات متحده به کرات از تبانی با روسها در دورۀ کمپاین های انتخاباتی اش انکار ورزیده است.

ترمپ می گوید "مطلقا هیچگونه تبانی موجود نبوده است. من با روسیه تماس تیلفونی نداشته ام. من کدام کاری با روسیه نداشته ام. هرکس این مطلب را می داند. این یک فریب دموکراتها بوده است. آنها آنرا منحیث بهانه برای شکست انتخابات قرار دادند".

هنوز به به صورت دقیق معلوم نیست که حسابات ایمیلی که در نزد ادارۀ خدمات عمومی موجود است، تا کدام اندازه برای تیم حقیقت یاب آقای مولر از اهمیت برخوردار است.

اما مقامات در سازمان کمپاین ترمپ برای امریکا که چهار شنبه از موضوع ایمیل ها با خبر شدند، به دلیل موجودیت مواد خیلی حساس در ایمیل ها، اظهار ناراحتی کردند.

XS
SM
MD
LG