لینک های دسترسی

Breaking News

تضاد منافع شخصی و رسمی دونالد ترمپ


دونالد ترمپ با یک دختر و دو پسرش

دونالد ترمپ، رئیس جمهور منتخب امریکا، فروش منافع تجارت جهانی گسترده خود را رد کرده و در حالیکه کمتر از یک ماه به مراسم تحلیف او به عنوان ۴۵مین رئیس جمهور امریکا باقی است گفته است که در مورد تضاد منافع تجارتی اش با پست ریاست جمهوری در ماه آینده صحبت خواهد کرد.

قانون تضاد منافع بر تمام مامورین حکومت فدرال امریکا به جز رئیس جمهور و معاون او تطبیق میشود. ستورات گیلمن، از دفتر اصول اخلاقی حکومت امریکا می گوید بر اساس قانون اساسی ایالات متحده یگانه مجازات این دو مقام ارشد حکومت امریکا، استیضاح است.

اما آقای گیلمن اضافه کرد که از سال ۱۹۷۸ تا حال، تمام روسای جمهور امریکا دارایی های خود را با اعتماد کامل به شخص دیگری برای مدیریت انتقال داده و از تضاد منافع جلوگیری کرده اند، این روند همواره توسط دفتر اصول اخلاقی حکومت امریکا، نظارت شده است.

دونالد ترمپ بسیار ثروتمند است اما این دفتر با همچو ثروتمندان سر و کار داشته است و در این راستا تجارب زیادی دارد. آقای ترمپ همچنان در خارج از امریکا هم ملکیت ها و تجارت دارد و تمام معاملات تجارتی او به نوعی با امور حکومت امریکا مانند پرداخت مالیات، بیمه، حفاظت و غیره دخیل است. حتی اگر او کدام معامله جدید را انجام ندهد باز هم از زمانیکه مراسم تحلیف را ادا می کند، منافع شخصی اش با منافع حکومت در تضاد قرار خواهد گرفت.

ترمپ تاور
ترمپ تاور

اما اگر آقای ترمپ ثروت و معاملات تجارتی اش را در دوره ریاست جمهوری برای مدیریت به شخص دیگری انتقال ندهد چی خواهدشد؟ آقای گیلمن گفت:"متاسفانه هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. یگانه چیزی که شاید رخ دهد آغاز روند استیضاح از جانب کانگرس خواهد بود اما چون حزب آقای ترمپ یعنی حزب جمهوریخواه از اکثریت در سنا و مجلس نمایندگان برخوردار است، بعید به نظر میرسد که آقای ترمپ به مرحلۀ استیضاح برسد."

آقای گیلمن می گوید نظارت از حکومتداری شفاف در دوره ریاست جمهوری دونالد ترمپ، غیر ممکن است زیرا ناظرین باید بیست و چهار ساعت با آقای ترمپ باشند، چرا هر چیزی امکان پذیر است. مثلاً اگر وزارت زراعت و یا اداره الکل، تنباکو، سلاح و مواد انفجاری تصمیمی در مورد شراب بگیرد، به آقای ترمپ مرتبط خواهد شد زیرا او مالک تاکستان ها است.

آقای گیلمن در صحبت های خود سلفیو برلوسکانی، صدراعظم پیشین ایتالیا را مثال زد که مرد ثروتمندی بود اما به خاطر غفلت پارلمان ایتالیا برای رسیدگی به تضاد منافع صدراعظم، برلوسکانی در زمان صدرات خود از معاملات رسمی که کرده بود، به طور شخصی هم منفعت زیاد برد.

یکی از هوتل های ترمپ
یکی از هوتل های ترمپ

ستورات گیلمن، کارمند سابقه دار دفتر اصول اخلاقی حکومت امریکا در مصاحبه با صدای امریکا تاکید کرد که سپردن ملکیت و دارایی های آقای ترمپ به پسرانش، اعتماد با چشم بسته نیست بلکه اعتماد با چشمان باز است و آقای ترمپ در هر زمانی میتواند به پسرانش مشوره دهد.

این در حالیست که دونالد ترمپ میخواهد دخترش ایوانکا و دامادش جارد کوشنر، در قصر سفید کار کنند اما آقای گیلمن می گوید:"باید قوانین ضد خویش خوری در مورد عملی شود. آیا دختر و داماد آقای ترمپ که در حال حاضر در اداره شرکت های ترمپ نقش رهبری را دارند به عنوان یک کارمند ارشد قصر سفید هنوز هم در این شرکت، دخیل میباشند؟"

در آن صورت به گفته آقای گیلمن، این دو هم باید تحت قانون تضاد منافع در تجارت آقای ترمپ و یا هر تجارت دیگری که در تضاد منافع با شغل شان قرار گیرد، دخیل نباشند.

آقای گیلمن می گوید جهانیان ما را به استهزا گرفته اند، از یک طرف امریکا داد از رهبری در راستای مبارزه با فساد میزند و حال با حقیقتی منفی در این مورد مواجه شده است. گیلمن می گوید تا حال امریکا نمونه خوبی در این راستا بوده است اما اگر منافع شخصی آقای ترمپ به عنوان رئیس جمهور امریکا در تضاد قرار گیرد، موقف ایالات متحده در سراسر جهان در این مورد متزلزل خواهد شد.

گزارش: مسعود فریور

ترجمه: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG