لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: ایران با آتش بازی میکند


رئیس جمهور دونالد ترمپ صبح روز جمعه به وقت واشنگتن در تویتر خود نوشت که "ایران با آتش بازی میکند- آنها قدر مهربانی رئیس جمهور اوباما را نداستند، من بر آن ها مهربان نیستم."

آقای ترمپ در جریان مبارزات ریاست جمهوری اش اداره اوباما را بر فشار ناکافی بر ایران متهم کرده بود و تعهد کرده بود که در صورت انتخابش به حیث رئیس جمهور ایران را سرکوب خواهد کرد.

آقای ترامپ روزهای گذشته نیز سه پیام توییتری خطاب به ایران منتشر کرده و هشدار داده بود که ایران به دلیل شلیک میزایل بالستیک رسما تحت نظر قرار گرفته است.

اظهارات تنش بر انگیز مقامات امریکایی به شلیک میزایل بالستیک ایران واکنش های مقامات ایرانی را در پی داشت.

یک روحانی ارشد ایرانی به روز جمعه گفت که ایران برنامه هسته ای میزایل خود را تسلیم "گرگ های جهان" نخواهد کرد.

آیت الله احمد خاتمی که به آیت الله علی خامنه ای، رهبر روحانی ایران، نزدیک است در مصاحبه با اسوشیتد پرس گفت که آزمایش میزایل ایران تخطی از معامله سال ٢٠١٥ نیست.

در این توافق هسته ای، جهانیان در بدل متوقف ساختن برنامه هسته ایران، تعزیرات اقتصادی علیه تهران را کاهش داد.

آقای خاتمی افزود"ما آزمایش میزایل داریم. آزمایشات میزایل ما نمایش از اقتدار ماست. ما در دنیا گرگ ها زندگی میکنیم. گرگ های متکبر مانند امریکا. در این دنیای گرگ ها ما باید غیر مسلح بمانیم تا آنچه دل شان میخواهد بکنند. این امکان ندارد و چنین نخواهد شد."

این در حالیست که جواد ظریف وزیر خارجه ایران به روز جمعه در تویتر خود نوشت که ایران با تهدید های ایالات متحده بدنبال آزمایش میزایل از جا تکان نخورده و تهران هیچگاه آغازگر جنگ نخواهد بود.

خبرگزاری رویترز به روز پنجشنبه به نقل از برخی منابع آگاه گزارش داد که انتظار می ‌رود ایالات متحده در واکنش به آزمایش اخیر میزایل بالیستیک در ایران، حکومت ایران را تا روز جمعه تحت تعزیرات جدید قرار خواهد داد؛ اما این تعزیرات به گونه‌ ای خواهند بود که توافق جامع هسته ‌ای تابستان سال ۲۰۱۵ را نقض نکنند.

یکی از منابع خبری رویترز، که نخواست هویتش فاش شود، گفته است که حدود هشت نهاد یا مقام ایرانی به دلیل فعالیت‌های مربوط به دهشت افگنی هدف تعزیرات جدید قرار خواهند گرفت و حدود ۱۷ نفر هم بخاطر فعالیت‌های مرتبط با آزمایش های میزایل بالیستیک در ایران بر مبنای قوانین و فرمان‌‌های اجرایی موجود تحریم خواهند شد.

این منبع از ذکر اسامی این افراد یا نهادها خودداری کرده است.

برخی منابع دیگر نیز به رویترز گفته‌اند که مدتی بود بر روی تعزیرات جدید علیه ایران کار می‌شد و تصمیم تهران برای انجام آزمایش میزال به روز یکشنبه، به دونالد ترمپ رئیس جمهور جدید ایالات متحده برای تصمیم‌گیری در مورد اعمال این تعزیرات جدید کمک کرد.

قصر سفید و وزارت خارجه ایالات به روز پنجشنبه از ارایه جزئیات در مورد خوداری کردند.

قصر سفید به روز چهارشنبه گفته بود که رویکرد تهاجمی‌تری را در قبال ایران اتخاذ خواهد کرد و مایکل فلین مشاور امنیت ملی دونالد ترمپ نیز اعلام کرد که به تهران رسما اخطار داده شده است.

XS
SM
MD
LG