لینک های دسترسی

Breaking News

استراتیژی جنگ امریکا در افغانستان نهایی نشد


توقع می رفت دونالد ترمپ روز جمعه استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان را اعلام کند.

نشست بازنگری استراتیژی ایالات متحده در قبال افغانستان که در کمپ دیوید برگزار شده بود، بدون کدام نتیجه پایان یافت.

در این نشست دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده در ملاقات با اعضای ارشد تیم امنیت ملی کشورش، گزینه های مختلف را در پیوند به استراتیژی واشنگتن در قبال افغانستان مرور کرد اما تصمیمی در مورد افزایش سربازان امریکایی در افغانستان نگرفت.

نشست کمپ دیوید که روز جمعه برگزار شد، بخش از بحث های مقام های ارشد حکومت ایالات متحده روی وضعیت در افغانستان و استراتیژی گسترده تر واشنگتن در قبال آسیای جنوبی می باشد.

بسیاری اعضای بلند پایه حکومت دونالد ترمپ روی استراتیژی جدید واشنگتن در افغانستان و منطقه اختلاف نظر دارند.

سارا سندرز، سخنگوی قصر سفید پس از پایان نشست کمپ دیوید به خبرنگاران گفت که در این نشست توضیحات مفصل در مورد "یک استراتیژی جدید برای حفظ منافع امریکا در آسیای جنوبی" به آقای ترمپ داده شد.

سخنگوی قصر سفید افزود: "رئیس جمهور (ترمپ) گزینه ها را مطالعه و بررسی می کند و تصمیم اش را در این مورد در یک زمان مناسب به مردم امریکا، متحدین و شرکای ما و جهانیان اعلام خواهد کرد."

هربرت ریموند مک مستر، مشاور امنیت ملی ایالات متحده و سایر مقام های ارشد تیم امنیت ملی رئیس جمهور ترمپ که در نشست کمپ دیوید حضور داشتند، طرفدار افزایش نیرو های امریکایی در افغانستان می باشند.

به گفته برخی مقام های امریکایی، شماری از اعضای ارشد حکومت دونالد ترمپ که به "مخالفین جهانی شدن" مشهور می باشند و در راس آنان استیف بینن، استراتیژیست ارشد پیشین قصر سفید قرار داشت، خواستار خروج نیرو های امریکایی از افغانستان می باشند.

استیف بینن روز جمعه از سمت اش در قصر سفید برکنار شد.

این مقام ها افزودند که حفظ شمار کنونی سربازان امریکایی در افغانستان و یا کاهش اندک شمار این سربازان و تمرکز روی عملیات های مبارزه با دهشت افگنی و افزایش حملات طیاره های بی پیلوت از دیگر گزینه های مورد بحث در نشست کمپ دیوید بود.

اختلافات روی سیاست امریکا در قبال پاکستان

در نشست کمپ دیوید، مقام های امریکایی روی تغییر سیاست واشنگتن در قبال پاکستان نیز اختلاف نظر داشتند.

برخی مقام های امریکایی به دلیل ناکام ماندن پاکستان در از بین بردن پناهگاه های گروه طالبان در خاک آن کشور و بازداشت رهبران آن گروه، خواستار اتخاذ موقف تندتر واشنگتن در برابر اسلام آباد بوده و می گویند که اردوی پاکستان و اداره استخبارات نظامی آن کشور یا آی اس آی از گروه طالبان حمایت می کند – اتهامی که اسلام آباد آن را همواره رد کرده است.

یکی از پیشنهادات در نشست کمپ دیوید این بود که اگر اسلام آباد رهبران ارشد گروه طالبان و شبکه حقانی را بازداشت نکند، ایالات متحده باید روی گزینه درج پاکستان در فهرست کشور های حامی دهشت افگنی غور نماید.

اگر پاکستان به حیث کشور حامی دهشت افگنی شناخته شود، ایالات متحده بر آن کشور تعزیرات شدید منجمله منع فروش اسلحه را وضع خواهد کرد و کمک های اقتصادی خود را به اسلام آباد قطع می کند.

XS
SM
MD
LG