لینک های دسترسی

Breaking News

مراودۀ پوتین و ترمپ، در نشست اتحادیۀ ممالک جنوبشرق آسیا


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده و ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، بر سرکوب تندروان گروۀ دولت اسلامی یا داعش در سوریه و بر این که بحران آن کشور راۀ حل نظامی ندارد، موافقه کرده اند. قصر کریملن گفته است که توافق بین هردو رهبر در حاشیۀ نشست "ایپک" یا سازمان همکاری های اقتصادی آسیا – پاسفیک در ویتنام صورت گرفته است.

وزارت خارجۀ روسیه گفته که این توافق طی نشر یک اعلامیۀ مشترک صورت گرفته که متن آن با همکاری وزرای خارجۀ هردو کشور ترتیب داده شده است.

از جانبی هم، رئیس جمهور ترمپ گفته که این توافق به گونه گسترده سبب حفظ و نجات جان مردم سوریه خواهد شد.

کریملن گفته است که رؤسای جمهور هردو کشور همچنان بر احترام گذاشتن به حاکمیت ملی سوریه، استقلال و تمامیت ارضی آن کشور تعهد کردند و از طرف های درگیر در بحران سوریه خواسته اند تا به خاطر رسیدن به یک راه حل، روند مذاکرات ژنیو را مراعات کنند.

گرچه قصرسفید گفته بود که هیچ ملاقات رسمی میان رهبران امریکا و روسیه در پلان نیست، اما تصاویر نشر شده از نشست "ایپک" یا سازمان همکاری های اقتصادی آسیا پاسفیک، نشان میدهد که هر دو رهبر در کنار هم، با یکدیگر مختصراً صحبت میکنند و در یک ضیافت رسمی دست همدیگر را میفشارند.

انتقاد پوتین از امریکا

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز در یک نشست خبری که در حاشیۀ نشست اپیک دایر شده بود، گفت که او از اقدام واشنگتن مبنی بر وضع محدودیت ها بر رسانه های روسی که در داخل ایالات متحده فعالیت دارند، مایوس شده است. پوتین این محدودیت ها را، حمله بر آزادی بیان خواند.

پوتین هشدار داد که اقدامات تلافی جویانۀ روسیه در این مورد، فعلاً در پارلمان روسیه تحت غور بوده، و این اقدامات متناسب و متقابل خواهد بود.

همچنان در نشست روز گذشتۀ سران "ایپک"، رئیس جمهور ایالات متحده گفت که او خواهان قرارداد های تجارتی دوجانبه با کشورهای حوزۀ جنوب شرق اسیا بوده، اما هیچگاه خواستار قرارداد های چندجانبه نمی باشد.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، گفت که او قرارداد های دوجانبۀ تجارتی را تنها با آن کشورهای جنوب شرق آسیا امضا خواهد کرد که "میخواهند شریک ما باشند و بر اصول عادلانه و مساوی تجارت، پابند باشند".

سفر ترمپ به فلیپین

انتظار میرود که رئیس جمهور ایالات متحده پس از پایان دیدارهایش با رئیس جمهور و صدراعظم ویتنام، فردا یکشنبه جهت اشتراک در نشست سران "آسین" یا انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا، به مانیلا پایتخت فلیپین برود.

اما قبل از عزیمت اش به فلیپین، تعداد از جوانان آن کشور امروز در برابر سفر رئیس جمهور ترمپ به کشورشان دست اعتراض زدند.

جی پی روسوس، سازماندهندۀ این مظاهره، گفت که جوانان یک روز قبل از آمدن رئیس جمهور ترمپ جمع شده اند "تا برایش نشان داده شود که از او استقبال گرم صورت نخواهد گرفت، بلکه با ایستادگی مردم فلیپین، به خصوص جوانان روبرو خواهد بود".

در عین حال، کوریای شمالی نیز در یک واکنش به سفر رئیس جمهور ایالات متحده به آسیا، دونالد ترمپ را یک شخص ویرانگر توصیف کرده و گفته است که او با این سفرش در حقیقت در برابر کوریای شمالی "جنگ طلبی" میکند.

قبل از این دونالد ترمپ از پارلمان کوریای جنوبی، به کوریای شمالی هشدار داده بود که پیونگ یانگ باید برنامۀ هسته ایش را توقف دهد و گفته بود که آن کشور نباید امریکا و متحدین اش را امتحآن کند. اما کوریای شمالی گفته است که هشدارهای رئیس جمهور امریکا، تلاش های هسته ای پیونگ یانگ را نه تنها اینکه توقف نمیدهد بلکه آن را سریعتر نیز میسازد.

XS
SM
MD
LG