لینک های دسترسی

Breaking News

روابط با روسیه، نکتۀ مورد اختلاف ترمپ با سایر جمهوریخواهان


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، از دیر زمانی تمایل نشان داده که روابط با مسکو را بهتر میسازد، اما تبصره های اخیر او راجع به رئیس جمهور پوتین و ایالات متحدۀ امریکا باعث شده که برخی سیاستمداران جمهوریخواه نیز حد اقل در این مسئله، از او رو برتابند.

وقتی بل اورایلی، یک نطاق تلویزیون فاکس نیوز در مصاحبۀ دیروزش با آقای ترمپ گفت که رهبر روسیه "یک قاتل" است، ترمپ در پاسخ گفت که ایالات متحده نیز قاتلین دارد.

در این مصاحبۀ خبر ساز، که قبل از یک بازی پربینندۀ ورزشی در امریکا به نشر رسید، رئیس جمهور ترمپ افزود: "چه فکر میکنید؟ آیا کشور ما بسیار معصوم است؟"

رئیس جمهور ایالات متحده، آقای پوتین را ستود و بیان داشت که روابط روسیه و امریکا دوباره بهبود خواهد یافت. ترمپ در حالی از بهبود یافتن این روابط تحت زعامت خود سخن گفت که طبق نتیجه گیری های ادارات استخباراتی امریکا، روسیه در انتخابات ریاست جمهوری به نفع ترمپ و بر خلاف هیلری کلنتن، مداخله کرده بود.

در جریان زمامداری چندین سالۀ پوتین در روسیه، شماری از چهره های برجستۀ مخالفین او و نیز بعضی خبرنگاران نخبه، کشته شده اند.

ترمپ در جریان مصاحبۀ دیروز خود گفت که او، به شمول پوتین، افراد زیادی را احترام می گذارد، اما آن به این معنا نیست که وی با رئیس جمهور پوتین سازگاری میکند. ترمپ افزود: "او رهبر کشور خود است، من میگویم بهتر است که با روسیه کنار آئیم. و اگر روسیه ما را در جنگ با داعش، که یک نبرد بزرگ است، و در مبارزه با دهشت افگنی اسلامی در سراسر جهان کمک کند، چیز خوبیست."

اختلاف نظر ترمپ با سایر جمهوریخواهان

در داخل ایالات متحده، دموکراتان و جمهوریخواهان، به گونۀ استثنایی در موضوع روابط با روسیه، موقف جدا از ترمپ را اختیار کرده اند.

مچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنا، طی مصاحبه اش با سی ان ان گفت که "پوتین یک مامور سابق کی جی بی، و یک فرد جانی است. او به طریقی که اکثریت مردم آن را انتخابات معتبر بخواند، انتخاب نشد."

از جانب دیگر، بن سیسی، سناتور دیگر جمهوریخواه که منتقد ترمپ شمرده میشود، نیز میگوید: "میان ایالات متحدۀ امریکا، ملت آزادی پسند عظیم در تاریخ جهان، و جانیان قاتلی که به دفاع از رفاقت شان با پوتین برمیخیزند، هیچ همسانی اخلاقی وجود ندارد!"

بل اورایلی (راست) در مصاحبه با ترمپ (چپ) پوتین را قاتل خواند
بل اورایلی (راست) در مصاحبه با ترمپ (چپ) پوتین را قاتل خواند

ماجرای قاتل خواندن پوتین

بل اورایلی، نطاق شبکۀ فاکس نیوز، در خلال مصاحبه با رئیس جمهور ترمپ، در اشاره به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت: "اما او یک قاتل است؛ پوتین یک قاتل است."

ترمپ پاسخ داد: "قاتلان زیادی وجود دارند. ما قاتلان زیادی داریم. چه فکر میکنید؟ آیا کشور ما بسیار معصوم است؟"

وقتی نطاق این نکته را پیگیری کرد و گفت که هیچ رهبر دولت ایالات متحده را نمیشناسد که قاتل بوده باشد، ترمپ گفت: "ببین که ما هم چه کرده ایم؟ ما اشتباهات زیادی مرتکب شده ایم." و سپس به جنگ عراق اشاره نمود.

قصر کرملین نیز واکنش خود را در قبال این مصاحبه ابراز داشت و خشم خود را نسبت به سخنان بل اورایلی، نطاق فاکس نیوز، اظهار کرده و خواست که فاکس نیوز باید معذرت بخواهد.

دمیتری پُسکوف، سخنگوی کرملین، از تبصره کردن بر پاسخ ترمپ ابأ ورزید، اما تبصره های آقای اورایلی را "غیرقابل پذیرش و اهانت بار" خواند.

XS
SM
MD
LG