لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: کروناویروس از یک لابراتوار‌ چینی نشات کرده است


انستیتیوت ویروس شناسی ووهان

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا می گوید که اعتماد دارد کروناویروس از انستیتیوت ویروس شناسی شهر ووهان چین نشات کرده است.

این گفته آقای ترمپ در تناقص با ارزیابی ادارهٔ استخباراتی این کشور که ساعاتی پیش از بیانیه ترمپ نشر شد، قراردارد.

آقای ترمپ در پاسخ به سوالی که آیا شواهد استخباراتی را دیده است که این موضوع را تایید کند، گفت که "بلی دیده ام". با آنهم او در این مورد از ارایه جزییات خودداری کرد و گفت که اجازه ندارد در معلومات استخباراتی را شریک بسازد.

درحالی که اکثر دانشمندان موافق اند که کروناویروس از شهر ووهان چین منشا گرفته، اما گمانه زنی های زیادی در مورد انتقال آن از حیوانات به انسان وجود دارد، به ویژه بعضی ها به این عقیده اند که ویروس کرونا توسط انسان ها طراحی شده است.

دفتر رییس اداره استخبارات ملی امریکا روز پنجشنبه با رد این نظریه گفت: "جامعه استخباراتی ایالات متحده به این نظر است که ویروس کرونا ساخته شده دست انسان نبوده و از نظر جینیتکی اصلاح نشده است."

در این بیانیه همچنین گفته شده است که ادارهٔ استخباراتی امریکا درباره این که آیا منشا این همه‌گیری تماس با حیوان آلوده بوده یا آن که ویروس به صورت تصادفی از لابراتوار در شهر ووهان چین به بیرون راه پیدا کرده است، مشغول تحقیق است.

حکومت چین بارها این ادعا ها را رد کرده که گویا منشا بیماری کووید ۱۹ انستیتیوت ویروس شناسی ووهان بوده است.

اما بسیاری کارشناسان به این عقیده اند که ویروس احتمالاً در بازار حیوانات که در نزدیکی این انستیتیوت واقع است، از حیوانات به انسان ها انتقال کرده است.

مایک پمپیو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز چین را به ناکامی در اطلاع رسانی به موقع در مورد کروناویروس در آن کشور، پنهان کاری در باره خطرناک بودن بیماری های تنفسی ناشی از آن و فراهم نکردن اطلاعات کلیدی متهم کرده است.

در طول چند روزاخیر و با گسترش شیوع کروناویروس در ایالات متحده، لفاظی میان مقام های هردو کشور بر سر مدیریت بحران کروناویروس نیز افزایش یافته است.

سازمان جهانی صحت که مورد انتقاد آقای ترمپ قرار گرفته است، امروز گفت که امیدوار است چین این سازمان را در تحقیقات پیرامون منشا حیوانی کروناویروس دعوت کند.

این سازمان گفته است که مایل است با شرکا بین المللی و به دعوت حکومت چین برای تحقیقات در مورد منشا حیوانی کروناویروس اشتراک کند.

XS
SM
MD
LG