لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ بر صدور ویزۀ امریکا محدودیت بیشتر وضع کرد


دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده دستور داده است تا به دلیل تاثیرات همه‌گیری کروناویروس به شمول افزایش بیکاری در امریکا، صدور چندین نوع ویزۀ کاری امریکا به کارگران خارجی متوقف شود.

محدودیت بر صدور ویزۀ کاری کارمندان شرکت‌های تکنالوژی (H-1B)، ویزۀ تبادلۀ دانش آموزان (J-1) و ویزۀ متصدیان شرکت‌های چند ملیتی (L-1) شامل دستور تازۀ آقای ترمپ می‌شود.

این اقدام به گونۀ خاص برای سلیکان ولی که شرکت‌های بزرگ تکنالوژی در آن موقعیت دارد، چالش بر انگیز خواهد بود، زیرا دو سوم انجنیران سلیکان ولی خارجی اند.

مقام‌های قصر سفید گفته اند که به دلیل افزایش شدید بیکاری در ایالات متحده، این اقدام برای حفاظت از کارگران امریکایی ضروری است.

در اوج بیکاری ناشی از شیوع کروناویروس در ایالات متحده، کم و بیش ۴۶ میلیون نفر در ایالات متحده بیکار شده بودند. تمام نیروی کاری ایالات متحده حدود ۱۶۵ میلیون نفر تخمین زده می‌شود.

پس از بازگشایی برخی تشبثات در ایالات متحده، شمار زیاد کارگران امریکایی به وظایف شان برگشتند، اما هنوز هم بیش از ۲۰ میلیون نفر در ایالات متحده بیکار اند.

منتقدان می‌گویند که رییس جمهور ترمپ از همه‌گیری کروناویروس برای هدف شخصی‌اش که کاهش مهاجرت به ایالات متحده است، استفاده می‌کند.

تشبثات بزرگ به شمول شرکت‌های تکنالوژی و اتاق تجارت ایالت متحده با تصمیم تازۀ آقای ترمپ مخالفت کرده و گفته اند که به حضور کارگران خارجی در امریکا نیاز است و در نبود آنان بهبود اقتصاد امریکا که در اثر همه‌گیری کروناویروس به شدت ضربه خورده است، دشوار خواهد بود.

حکومت آقای ترمپ همچنان برای ۶۰ روز دیگر ممانعت بر صدور گرین کارت امریکا در خارج را تمدید کرده است. این اقدام افرادی را متاثر می‌کند که تلاش دارند همسران یا فرزندان شان را به ایالات متحده بیاورند.

آقای ترمپ برای دور دیگر ریاست جمهوری نامزد انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده است، سختگیری در برابر مهاجرت به امریکا یکی از مسایل عمده و محراقی کمپاین انتخاباتی وی است.

بر اساس یک نظرپرسی که ماه گذشته توسط واشنگتن پست و پوهنتون مریلند صورت گرفت، ۶۵ درصد شرکت کنندگان از توقف صدور ویزۀ امریکا در جریان همه‌گیری کروناویروس حمایت کرده اند. بر اساس این نظرپرسی، جمهوریخواهان طرفدار توقف صدور ویزه و دموکرات‌ها مخالف آن اند.

XS
SM
MD
LG