لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار ترمپ به قطع بودجۀ مکاتب امریکا


دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا هشدار داده است که اگر مکاتب امریکا در آغاز سال تعلیمی در خزان امسال بازگشایی نشود، بودجۀ معارف را قطع خواهد کرد.

آقای ترمپ روز چهارشنبه هشتم جولای (۱۸ سرطان) در یک پیام تویتر، حزب رقیب دموکرات خود را متهم کرد که به دلایل سیاسی در تلاش مسدود نگه‌داشتن دروازه های مکاتب اند.

به دنبال شیوع کروناویروس، مکاتب در ایالات متحده مسدود شد و دروس از راه دور و به گونۀ آنلاین تدریس شد.

رییس جمهور ترمپ با اشاره به بازگشایی مکاتب در کشورهای اروپایی گفته است: "دموکرات‌ها فکر می‌کنند که گشایش مکاتب پیش از انتخابات نومبر از رهگذر سیاسی به زیان شان است، اما این کار برای شاگران و خانواده‌هایشان مهم است. اگر مکاتب بازگشایی نشود شاید بودجۀ شان قطع شود!.

قرار است در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده که به تاریخ سوم نومبر برگزار خواهد شد، دونالد ترمپ به صفت نامزد حزب جمهوریخواه در برابر جو بایدن، نامزد حزب دموکرات رقابت کند.

بر اساس قانون اساسی امریکا، ایالت‌ها مسوول تهیۀ بخش زیاد بودجه برای تعلیمات ابتدایی و ثانوی است و حکومت فدرال برخی مصارف ضمنی را فراهم می‌کند. مشخص نیست که آقای ترمپ کدام بخش بودجه را برای مکاتب قطع خواهد کرد.

رییس جمهور ترمپ همچنان در پیام دیگر تویتر رهنمودهای مرکز وقایه و کنترول امراض امریکا را در خصوص بازگشایی مکاتب نقد کرده و آن را "بسیار سخت‌گیرانه و پرهزینه" خوانده است.

در رهنمودهای مرکز وقایه و کنترول امراض امریکا، انجام آزمایشات طبی، تقسیم کردن شاگردان به دسته‌های کوچک، تهیه و صرف غذا در داخل صنف‌های درسی به جای طعام‌خانه و اجتناب از شریک کردن وسایل و امکانات مکتب بین صنف‌های مختلف شامل است.

رییس جمهور ترمپ روز سه شنبه در جلسه‌ای در قصر سفید در مورد بازگشایی مکاتب گفت که به والیان امریکا فشار وارد خواهد کرد تا در آغاز سال تعلیمی در پاییز آینده، دروازه های مکاتب را به روی شاگردان بگشایند.

اندرو کاومو، والی نیویارک یک روز پس از این اظهارات آقای ترمپ گفت که حکومت فدرال هیچ صلاحیتی در امور مکاتب ندارد. او افزود که ایالت نیویارک در هفتۀ نخست ماه اگست طرح خود را برای بازگشایی مکاتب اعلام خواهد کرد.

تشبثات و گروه‌های محافظه کار نیز خواستار بازگشایی مکاتب شده اند تا به گفتۀ آنان والدین شاگردان به کار برگردند و اقتصاد کشور بهبود یابد.

با اینحال، افزایش تکاندهندۀ واقعات کروناویروس در ایالات متحده، نگرانی را در مورد خطر انتشار بیشتر این ویروس در پی بازگشایی مکاتب ایجاد کرده و برخی نگران اند که مبادا شاگردان مکتب سبب انتقال ویروس به سالمندان خانواده‌های شان یا معلمان و کارمندان مکاتب شوند.

XS
SM
MD
LG