لینک های دسترسی

Breaking News

ادامه تعزیرات علیه روسیه، در اداره ترمپ


دانالد ترمپ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده می گوید تعزیراتی را که توسط اداره اوباما علیه روسیه وضع شده بود، برای مدت کوتاهی، حفظ خواهد کرد.

آقای ترمپ در مصاحبۀ روز جمعه اش با روزنامه وال ستریت ژورنال گفت که اگر روسیه در مبارزه علیه دهشت افگنی و دیگر اهدافی که برای امریکا اهمیت دارد کمک کند، شاید تعزیرات علیه آن کشور را رفع کند.

تعزیرات امریکا علیه روسیه در سال ۲۰۱۴ بعد از الحاق کریمیه به روسیه، تصویب شد. در ۲۹ دسمبر سال ۲۰۱۶ رئیس جمهور باراک اوباما، ۳۵ دیپلومات روسی را در واکنش به تلاش روسیه برای تحت تاثیر قرار دادن انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده از امریکا اخراج کرده و تعزیرات بیشتری را بر روسیه وضع کرد.

دانالد ترمپ رئیس جمهور منتخب گفت بعد از آغاز رسمی کارش آماده ملاقات با ولادیمیر پوتین است. ترمپ گفت روس ها خواهان این ملاقات اند و او کدام مشکلی در این مورد ندارد.

این در حالیست که بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن پست، روسیه از اداره ترمپ برای اشتراک در مذاکرات صلح سوریه منعقده آستانه دعوت کرده است. اداره أوباما در این مذاکرات دعوت نشده بود.

اگر آقای ترمپ دعوت روسیه را برای اشتراک در این نشست بپذیرد، شاید پیش منظری از آینده روابط بین ایالات متحده و روسیه باشد.

سیرگی کیسیک، سفیر روسیه در واشنگتن، با تماس تیلفونی با مایکل فلن، که به عنوان مشاور امنیت ملی اداره ترمپ معرفی شده است، از رئیس جمهور منتخب دعوت کرد که در نشست آستانه اشتراک کند. این تماس در روز ۲۹ دسمبر یعنی در روزی صورت گرفت که اداره اوباما ۳۵ دیپلومات روسی را از ایالات متحده اخراج کرد.

تماس بین یک حکومت در حال انتقال و حکومت های خارجی غیر معمول نیست اما چندین تماس تلیفونی در روزی که امریکا اقدامات تلافی جویانه را علیه یک کشور بخصوص اتخاذ میکند، سوالاتی را ایجاد می کند که آیا فلن و سفیر روسیه در مورد پاسخ احتمالی روسیه در مورد صحبت میکردند و یا کدام موضوع دیگر.

FILE - Retired U.S. Army Lieutenant General Michael Flynn stands by the elevators as he arrives at Trump مایکل فلن، که به عنوان مشاور امنیت ملی اداره ترمپ معرفی شده است.
FILE - Retired U.S. Army Lieutenant General Michael Flynn stands by the elevators as he arrives at Trump مایکل فلن، که به عنوان مشاور امنیت ملی اداره ترمپ معرفی شده است.

در عین زمان طی یک سلسله تویت ها، دونالد ترمپ تعهد هفته قبل خود را تصریح کرد که گزارش نفوذ انترنتی روسیه را بر نهاد های دموکراتیک ایالات متحده طی ۹۰ روز آینده، منتشر خواهد کرد.

این در حالیست که ریچارد بور، از حزب جمهوریخواه که رئیس کمیته استخبارات مجلس سنای امریکا میباشد، روز جمعه خبر داد که این کمیته تحقیقات همه جانبه را در مورد تماس های اداره انتقالی ترمپ با روسیه را راه اندازی میکند.

در این مصاحبه آقای ترمپ به وال ستریت ژورنال گفت که سیاست یک چین واحد از جانب ایالات متحده ، که اعلام می کند تایوان بخشی از چین است، باید دوباره مورد غور قرار گیرد. این سخنان دونالد ترمپ بر عکس آنچه است که مشاورین او بعد از صحبت تلیفونی رئیس جمهور منتخب امریکا با رئیس جمهور تایوان بیان داشته بودند. در آن زمان مشاورین آقای ترمپ به رسانه ها گفتند که این تماس تیلفونی نمایانگر تغییر مشی امریکا در قبال چین و یا تایوان نمی باشد.

در جریان تمام این جنجال ها، آقای ترمپ روز شنبه از طریق تویتر، حملات لفظی خود را علیه جان لوئیس، یکی از سابقه دار ترین نمایندگان کانگرس امریکا که شخصیتی فوق العاده برجسته است، آغاز کرد. لوئیس روز جمعه در مصاحبه با شبکه خبری ان بی سی گفت که او ریاست جمهوری دونالد ترمپ را مشروع نمی داند. آقای لوئیس گفت که روسیه در برنده شدن دونالد ترمپ کمک کرده است. ترمپ در پاسخ از طریق تویتر نوشت که این نماینده کانگرس بهتر است توجه را به خدمت به مردم خود، معطوف دارد.

گزارش صدای امریکا

برگردان: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG