لینک های دسترسی

Breaking News

ملاقات رهبران افغانستان و پاکستان در استانبول


ملاقات رهبران افغانستان و پاکستان در استانبول

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان و آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان به روز سه شنبه در حاشیۀ کنفرانس استانبول با هم ملاقات کردند. هدف این نشست که از سوی عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه میزبانی می شد حل اختلافات و بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان عنوان شد.

سپس ششمین نشست سران کشور های افغانستان، پاکستان و ترکیه برگزار شد که در آن عرصه های مختلف مناسبات سه کشور و به طور خاص مناسبات افغانستان و پاکستان مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت.

در این نشست روی گسترش همکاری های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی میان سه کشور توافقاتی صورت گرفت.

در حاشیه این نشست، دو نشست جداگانۀ دیگر میان وزرای داخله افغانستان، پاکستان و ترکیه و همچنان لوی درستیز های سه کشور بر گزار شد که در آن در مورد همکاری های مشترک به منظور دفع خطرات و حل مشکلات مشترک بحث صورت گرفت.

ملاقات رهبران افغانستان و پاکستان در استانبول
ملاقات رهبران افغانستان و پاکستان در استانبول

شماری از مقامات افغان، ادارۀ استخبارات پاکستان را به حمایت از طالبان و شبکۀ حقانی –مرتبط با القاعده – متهم می کنند و مدعی اند که پاکستان در صدد است تا قبل از خروج قوای تحت رهبری ناتو در سال 2014 از افغانستان، نفوذ خود را در آن کشور گسترش دهد.

مقامات افغان همچنان پاکستان را به قتل برهان الدین ربانی، رئیس پیشین شورای عالی صلح افغانستان مقصر می دانند، ادعا هایی که از سوی پاکستان رد شده است.

ملاقات روز سه شنبه میان آقای کرزی و زرداری با کنفرانس بزرگ منطقوی برای افغانستان دنبال می شود که در آن رهبران 14 کشور به شمول فرانسه، جرمنی و هند شرکت دارند.

XS
SM
MD
LG