لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه‌ ده‌ها حامی‌ کرد‌ها را قبل از انتخابات ریاست جمهوری آن کشور بازداشت کرد


پولیس ترکیه (تصویر از آرشیف صدای امریکا)

حکومت ترکیه روز سه شنبه ۲۵ اپریل (پنجم ثور)‌ در جریان عملیات‌ جداگانه مجموعاََ ۱۲۶ فعال، روزنامه‌نگار و وکیل مدافع حامی کردها را در آن کشور بازداشت کرد.

بازداشت این افراد فقط سه هفته قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ترکیه صورت گرفته است، انتخاباتی که ممکن حکومت دو دهه‌ای رجب طیب اردغان، رییس جمهور آن کشور، را تمدید کند.

پولیس گفته است که ''عملیات ضد تروریزم'' حکومت آن کشور در سراسر ۲۱ ولایت ترکیه به شمول دیاربکر، یکی از بزرگترین شهرهای کردنشین آن کشور، انجام شد.

رسانه‌های دولتی ترکیه گزارش داده اند که پولیس افرادی را بازداشت کرده است که مظنون به تمویل مالی حزب کارگران کردستان استند، گروهی که از سوی انقره و متحدین غربی آن تروریستی خوانده شده است.

حزب کارگران کردستان که از چندین دهه‌ به اینسو به مبارزهٔ مسلحانه رو آورده است، خواهان خود مختاری بیشتر در جنوب‌شرق ترکیه است.

رسانه‌های دولتی ترکیه گزارش داده اند که توقیف شدگان شامل افرادی استند که مظنون به تحریک نزدیک به ۶۰ مظاهرات خیابانی از سال ۲۰۱۷ به اینسو بوده اند.

در جریان عملیات پولیس ترکیه شماری از مظنونانی بازداشت شده اند که گفته می شود از طریق شاروالی‌های زیر کنترول حزب دموکراتیک خلق، برای حزب کارگران کردستان کمک مالی فراهم کرده اند.

در همین حال، انجمن وکلای مدافع دیاربکر گفته است که شمار افردیکه توسط پولیس ترکیه بازداشت شده اند، احتمالاََ به ۱۵۰ نفر برسد که شامل وکلای مدافع و سه ممثل تیاتر می‌شود.

گزارشگران بدون مرز مستقر در پاریس، پایتخت فرانسه، گفته است که ۱۱ ژورنالست که برای رسانه‌های حامی کرد‌ها کار می‌کردند، نیز بازداشت شده اند.

پس از سال ۲۰۲۰، این بزرگترین عملیات بازداشت کرد‌ها در ترکیه به شمار می‌رود. پولیس ترکیه عملیات مشابه ۲۰۲۰ میلادی ۱۰۸ مظنونان را بازداشت کرد.

XS
SM
MD
LG