لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه در شش ماه بیش از ۱۵هزار پناهجوی افغان را اخراج کرده است


انجمن حمایت از پناهجویان افغان در ترکیه می‌گوید که از اول جنوری تا ۲۲ ماه جون سال روان ۱۵هزار و ۲۰ پناهجوی افغان از ترکیه اخراج شده اند.

علی حکمت مسوول این انجمن به صدای امریکا گفت که این رقم بیش از ۵۵ درصد پناهجویان افغان را تشکیل می‌دهد که طی سال روان میلادی در آن کشور بازداشت شده اند.

حکمت افزود که بر اساس ارقام وزارت داخله ترکیه، پولیس آن کشور از جنوری تا اواسط ماه جون، ۸۸ هزار پناهجوی کشورهای مختلف را بازداشت کرده است که در این میان بیش از ۲۷هزار شان شهروندان افغانستان می‌باشند.

بر اساس رده‌بندی وزارت داخلۀ ترکیه، شهروندان افغان در صدر مهاجرین غیرقانونی قرار دارند که بازداشت شده اند. این در حالی است که ترکیه در جریان سال گذشته میلادی بیش از ۱۱۵هزار شهروند افغانستان را بازداشت کرده بود.

بر اساس آمارها، تا اکنون در حدود ۳۰۰ هزار پناهجوی افغان در ترکیه ثبت شده اند که شامل پناهندگان و شهروندان افغان با اقامت کوتاه مدت می‌شوند.

ارقام انجمن حمایت از پناهجویان افغان در ترکیه نشان می‌دهد که بیش از ۴۸هزار افغان با اقامت درازمدت، نزدیک به ۳۸هزار نفر با اقامت یک ساله و کمتر از آن، و نیز پنج‌هزار محصل افغان در ترکیه به سر می‌برند.

در این میان کسانی که اقامت کوتاه مدت ترکیه را دارند و در شهرهای مختلف این کشور زندگی می‌کنند، به دلیل مشکل در پاسپورت‌های شان نمی‌توانند اقامت‌شان را تمدید کنند.

بر اساس معلومات وبسایت Turkey iResidence مهاجرانی که می‌خواهند فراتر از ۹۰ روز در این کشور بمانند، باید در هر ۱۸۰ روز جواز اقامت شان را تمدید کنند. این جواز برای مدت یک تا دوسال قابل اعتبار می‌باشد. مهاجران افغان برای تحقق این کار به پاسپورت‌هایی که تاریخ اعتبار آن تکمیل نشده باشد، نیاز دارند.

شماری از شهروندان افغان که اقامت کوتاه مدت ترکیه را دارند، قبل از این به صدای امریکا گفته بودند که قنسولگری افغانستان مقیم استانبول، به عوض توزیع پاسپورت‌های جدید، در پاسپورت‌های قبلی‌شان برچسب می‌زنند و آنرا تمدید می‌کنند، اقدامی که برای شماری از ادارات دولتی ترکیه قابل پذیرش نیست.

بر اساس آمارها، ترکیه در هر هفته بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ پناهجوی افغان را به کشورشان بر می‌گرداند.

این در حالی است که اخراج پناهجویان هنگامی که نظام جمهوری سقوط کرد و طالبان در افغانستان به قدرت برگشتند، تا یک مدتی متوقف شده بود، اما سپس از سرگرفته شد و در آستانۀ انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شدت گرفت.

پیش از این دید‌بان حقوق بشر در گزارشی گفته بود که ترکیه ده‌ها هزار پناهجوی افغان را از مرز زمینی‌اش به ایران برگردانده و هزاران پناهجوی دیگر افغان را به افغانستان برگشت داده است.

دیدبان حقوق بشر گفته است که ترکیه درخواست حفاظت بین‌المللی این مهاجران را بررسی نمی‌کند یا هم توجه اندک به آن دارد.

XS
SM
MD
LG