لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان و روحانی: تغییر سرحدات را نمی پذیریم


حسن روحانی و رجب طیب اردوغان، روسای جمهور ایران و ترکیه

روسای جمهور ایران و ترکیه، روز چهارشنبه تعهد کردند که آنان تضمین خواهند کرد که پس از همه پرسی کردستان عراق، سرحدات در منطقه تغییر نخواهد کرد.

تهران و انقره، هر دو مخالفت شان را با همه پرسی استقلال طلبانۀ کردستان عراق ابراز داشته و سربازان خود را در امتداد سرحدات شان با منطقۀ کردستان مستقر ساخته اند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در یک کنفرانس خبری مشترک در تهران، با رجب طیب اردوغان، همتای ترکی اش گفت "ما تغییر سرحدات را در منطقه قبول نخواهیم کرد. تصمیم نادرست که توسط برخی از رهبران در این منطقه گرفته شده است، باید توسط خود آنان جبران شود".

آقای روحانی علاوه کرد که ترکیه، ایران و عراق "گزینۀ دیگری ندارند جز اینکه اقدامات جدی و ضروری را برای حراست از اهداف ستراتیژیک شان در منطقه، اتخاذ کنند."

این نخستین سفر رئیس جمهور اردوغان به ایران، پس از همه پرسی استقلال طلبانۀ کردستان عراق است.

رئیس جمهور اردوغان، هشدار داد که پیشرفت این اقدام کرد ها "به انزوای حکومت منطقه یی کردستان خواهد انجامید."

آقای اردوغان تصریح کرد که ارتباط آنان [ایران و ترکیه]، "با حکومت مرکزی عراق خواهد بود و تا جاییکه مربوط به ما می شود این همه پرسی غیر مشروع می باشد".

رئیس جمهور ترکیه گفت که هیچ کشوری "به استثنای اسراییل آن را به رسمیت نمی شناسد. امکان ندارد هر تصمیمی که پس از مذاکره با موساد [دستگاه جاسوسی اسراییل] گرفته شود، قانونی باشد."

رجب طیب اردوغان علاوه کرد "از همین اکنون به بعد، گام های قاطعتری برداشته خواهد شد. برای ایران، ترکیه و حکومت مرکزی عراق، گام های قویتری وجود دارد که باید اتخاذ شود."

اما، آقای اردوغان در بارۀ آن "گام های قویتر"، جزییاتی ارایه نکرد.

روابط میان دو همسایه به ویژه پس از موقفگیری تهران و انقره در خصوص جنگ سوریه، به خرابی گرایید.
روابط میان دو همسایه به ویژه پس از موقفگیری تهران و انقره در خصوص جنگ سوریه، به خرابی گرایید.

دو رئیس جمهور در دیدار روز چهارشنبه در تهران، تعهد کردند، روابط شان را در عرصه های مختلف به شمول مبارزه با دهشت افگنی، بهبود بخشند.

شبکۀ خبری دولتی ایران به نقل از رئیس جمهور روحانی گزارش داد که "ایران از تمامیت ارضی کشور های منطقه یی... به ویژه عراق و سوریه حمایت می کند."

ظاهراً این اظهارات رئیس جمهور ایران در پاسخ به اتهامات انقره علیه تهران بوده است.

رجب طیب اردوغان و چاوش اوغلو، وزیرخارجۀ آن کشور، ماه گذشته، ایران را به تلاش برای بی ثبات سازی سوریه و عراق و ترویج فرقه گرایی متهم کرد که تهران را واداشت سفیر ترکیه در آن کشور را فرا خواند.

حسن روحانی، در حاشیۀ نشست همکاری های اقتصادی در اسلام آباد، گفته بود که "حل و فصل اختلافات سیاسی میان ایران و ترکیه می تواند به ثبات منطقه یی منجر شود."

روابط میان ایران و ترکیه پس از موقفگیری دو کشور در جنگ سوریه به تیره گی گرایید؛ اما همه پرسی استقلال طلبانۀ کرد های عراق، گویا زمینۀ خوبی را برای تشریک مساعی و نزدیکتر شدن دو رقیب منطقه یی فراهم کرد.

چاوش اوغلو، اما در یک اقدام آشتی طلبانه، روز چهارشنبه به شبکۀ دولتی ایران گفت که انقره همواره نظریات تهران را در جریان کودتای ماه جولای سال گذشته در ترکیه، به منظور حمایت از حکومت به رهبری آقای اردوغان، قدردانی کرده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران، هفتۀ گذشته ترکیه را "یک همسایۀ ناسپاس" عنوان کرده بود.

رئیس جمهور اردوغان در دیدارش از تهران، پس از ملاقات با همتای ایرانی اش، نشستی با آیت الله علی خامنه یی، رهبر روحانی ایران داشت که گفت ایالات متحده و سایر قدرت های جهان "به دنبال ایجاد یک اسراییل جدید در منطقه اند".

آقای خامنه یی همه پرسی منطقۀ کردستان را "خیانت" عنوان کرده گفت که تمام سه کشور [ایران، ترکیه و عراق]، باید به آن رسیدگی کند.

XS
SM
MD
LG