لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه کشتی حامل ۲۷۶ پناهجو به شمول افغان‌ها را توقیف کرد


پولیس ترکیه یک کشتی باربری را که قرار بود ۲۷۶ پناهجو را به یونان انتقال دهد، متوقف کرده و پناهجویان را که افغان‌ها نیز شامل آن اند بازداشت کرده است.

مرزبانان ساحلی ترکیه روز سه شنبه هفتم جولای (۱۷ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای گفته اند که این کشتی از دیر زمان زیر نظر بود. به نقل از این اعلامیه، شام دوشنبه، هنگامیکه این کشتی با ۲۷۶ پناهجو از ولایت ازمیر به سمت یونان حرکت کرد، در آب‌های ساحلی دریای اژه متوقف شد.

افزون بر شهروندان افغان، به نقل از گزارش خبرگزاری دولتی ترکیه، شهروندان سوریه، ایران، بنگله‌دیش و سومالیا نیز شامل پناهجویان بازداشت شده اند.

عکس‌هایی که از سوی مرزبانان ساحلی ترکیه در دسترس رسانه‌ها قرار گرفته است، پناهجویان را نشان می‌دهد که ظاهراً به خاطر جلوگیری از ابتلا به کروناویروس ماسک پوشیده و نیروهای امنیتی در حال بیرون کردن آنان از کشتی اند.

ترکیه گذرگاه عمدۀ پناهجویان غیرقانونی است که عمدتاً از کشورهای آسیایی و افریقایی عازم اروپا اند. در اوج بحران مهاجرت در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بیش از یک میلیون پناهجو از ترکیه عازم یونان شدند.

اما توافق سال ۲۰۱۶ میان ترکیه و اتحادیۀ اروپا جریان مهاجرت را به اروپا کاست. بر اساس این سند، ترکیه توافق کرد که در بدل دریافت مساعدت‌های مالی اروپا، جلو سیل مهاجرینی را بگیرد که از طریق ترکیه وارد اروپا می‌شوند.

اما در اوایل سال روان، انقره با انتقاد از عدم پابندی اتحادیۀ اروپا هشدار داد که بیش از این جلو ورود پناهجویان را به کشورهای اروپایی نخواهد گرفت.

رجب طیب اردوغان به تاریخ ۲۹ فبروری (دهم حوت) در سخنرانی در استانبول گفت: "ما دروازه‌ها را به روی مهاجرین نخواهیم بست...اتحادیۀ اروپایی باید به وعده‌های خود عمل کند."

ترکیه افزون بر اینکه میزبان ۳.۶ میلیون مهاجر سوری – بزرگ‌ترین کتلۀ مهاجر در جهان – است، هزاران شهروند افغان و دیگر کشورهای جنگزده و فقیر آسیایی نیز در آن کشور به سر می‌برند که شمار زیاد آنان در آرزوی رسیدن به اروپا استند.

XS
SM
MD
LG