لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه: پس از خروج قوا آماده‌ایم از میدان هوایی کابل محافظت کنیم


ترکیه برای محافظت و پیشبرد امور میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در شهر کابل پس از خروج کامل قوای ناتو از افغانستان ابراز آمادگی کرده است، اما مقام‌های امریکایی می‌گویند که انقره برای انجام این کار شرایطی گذاشته است که در روزهای آینده در مورد آن بحث خواهد شد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که مقام‌های ترکیه این پیشنهاد را در نشست ماه می اعضای ناتو و در زمانیکه ایالات متحده و متحدان آن به خروج قوا تا ۱۱ سپتمبر سال روان توافق کردند، مطرح کرده بود.

به نقل از گزارش رویترز، مقام‌های ترکیه و ایالات متحده در مورد مقتضیات احتمالی این ماموریت بحث کرده اند و واشنگتن آماده است که به برخی از این نیازمندی‌ها رسیدگی کند.

یک مقام حکومت ترکیه که نامی از وی گرفته نشده است به خبرگزاری رویترز گفت: "پس از تصمیم ایالات متحده برای خروج قوای آن کشور از افغانستان، ترکیه برای تضمین امنیت میدان هوایی کابل پیشنهاد داده است. در این زمینه، گفتگوها با ناتو و ایالات متحده جریان دارد."

حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه روز دوشنبه گفت: "نظر به وضعیت، ما در نظر داریم که در افغانستان بمانیم. شرایط ما چیست؟ حمایت سیاسی، مالی و لوژستیکی. اگر این شرایط برآورده شود، ما در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی باقی خواهیم ماند."

رویترز بدون ذکر نام از قول شماری از مقام‌های امریکایی گزارش داده است که واشنگتن از این پیشنهاد ترکیه استقبال کرده است اما به گفتۀ آنان انقره برای پیشبرد این ماموریت تقاضای "امکانات" بسیار زیاد را کرده است.

قرار است رهبران کشورهای عضو ناتو در نشست هفتۀ آینده شان در مورد افغانستان صحبت کنند. انتظار می‌رود که در حاشیۀ این نشست، جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه نیز دیدار داشته باشد.

در حالیکه برخی ناسازگاری ها از جمله خریداری سیستم دفاع راکتی اس-۴۰۰ روسی از جانب ترکیه، حمایت ایالات متحده از جنگجویان کرد سوری، منازعۀ اسراییل-فلسطین، کشانیده شدن قضیۀ یک بانک ترکیه به محکمه در امریکا، سبب کشیدگی روابط میان واشنگتن و انقره شده است، انتظار می‌رود که طرح ادارۀ امور میدان هوایی بین‌المللی کابل زمینه‌ای برای بهبود روابط میان ترکیه و امریکا شود.

هم اکنون بیش از ۵۰۰ نظامی ترکیه در چوکات ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان حضور داشته و به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان آموزش و مشورت می‌دهند و در صورت گرفتن مسوولیت اداره و امنیت میدان هوایی کابل، به گفتۀ مقام‌های ترکیه، به نیروی بیشتری نیاز خواهد بود.

تا کنون حکومت افغانستان و گروه طالبان در مورد این پیشنهاد ترکیه تبصره‌ای نکرده اند و مشخص نیست که آیا حکومت افغانستان و نیز گروه طالبان که خواستار خروج کامل قوای خارجی از افغانستان است این طرح را خواهند پذیرفت یا خیر.

XS
SM
MD
LG