لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت ترکیه موج تازۀ سرکوب کودتاچیان را آغاز کرد


سرکوبی مخالفان نگرانی گستردۀ متحدین غربی ترکیه را در مورد حقوق بشر درین کشور باعث شده است.
سرکوبی مخالفان نگرانی گستردۀ متحدین غربی ترکیه را در مورد حقوق بشر درین کشور باعث شده است.

در آخرین موج دستگیری ها، مقام های ترکیه حکم دستگیری نه تن از ژورنالیستان روزنامۀ جمهوریت را جهت محاکمه صادر کرد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به تعقیب کودتای نافرجام ماه جولای در آن کشور سرکوبی وسیعی را به راه انداخته است. تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار معلم، ژورنالیست، منسوب پولیس، قاضی وسایر اقشار به ظن دست داشتن درین کودتا دستگیر شده اند.

در آخرین موج دستگیری ها، مقام های ترکیه حکم دستگیری نه تن از ژورنالیستان روزنامۀ جمهوریت را جهت محاکمه صادر کرد. جمهوریت یکی از روزنامه های مخالف حکومت ترکیه است که از کارکرد های رئیس جمهور اردوغان دایم انتقاد می کند.

پولیس در استانبول به روز شنبه برای متفرق ساختن راهپیمایی هایی که به حمایت از روزنامۀ مخالف جمهوریت صورت گرفت، از موتر های آبپاش و گاز اشک آور استفاده کرد. کارمندان روزنامه جمهوریت به حیث بخشی از سرکوبی مخالفان از طرف حکومت دستگیر گردیده اند.

این نگرانی ها وقتی افزایش یافت که پولیس ترکیه تعدادی از اعضای پارلمان حزب مخالف کردی را دستگیر کرد. این حزب ، در مقابل، جلسات پارلمان را به طور قسمی تحریم کرد.

جلسات پارلمان

از طرفی هم مخالفان کردی طرفدار ترکیه بعد از دستگیری تعدادی از اعضای پارلمان حزب دموکراتیک مردم که سومین حزب بزرگ در کشور است اعلام کردند که جلسات پارلمان را طور قسمی تحریم می کند.

اردوغان و اعضای حزبش اعضای حزب دموکراتیک مردم را به طرفداری از حزب کارگران کردستان متهم می کند که بیشتر از سه دهه است که برای خود مختاری منطقه کردنشین با حکومت ترکیه درحالت نبرد می باشد.

ایحان بلجن، سخنگوی حزب دموکراتیک مردم ترکیه گفت"بعد از بحث با اعضای پارلمان گروه و بورد مرکزی اجراییوی خویش، ما تصمیم گرفتیم تا مساعی قانون گزاری را بعد ازحملات وسیع درتاریخ دموکراتیک خویش توقف بدهیم و با مردم خویش یک بار دیگر ببینیم. ما به تمام محلات مسکونی، قریه ها و شهرها رفته به شکایات و تجویز های مردم خویش گوش فرا خواهیم داد".

بلجن حکومت ترکیه را به نقض ارزش های دموکراتیک متهم کرد" آنها [حکومت] مقررات قانونی را نادیده گرفت. حالا کسانی که به ما اعتماد کردند و به ما رای دادند تصمیم نهایی به آنان تعلق دارد. ما اعلام می کنیم که تصمیم به عدم شرکت در مجمع عمومی و نشست کمیسیون ها را گرفته ایم و بعد ازین مرحله، مردم تصمیم خواهند گرفت."

توقیف شماری از اعضای پارلمان

صلاح الدین دمرتاس وفیگن یوسکداگ رهبران حزب دموکراتیک مردم به زندان افگنده شده و از آنان به ارتباط دست داشتن در دهشت افگنی تحقیقات صورت می گیرد. ده عضو دیگر این حزب نیز دستگیر گردیده بودند که تعدادی از آنها اکنون رها شده اند.

څارنوالان این دستگیری ها را به حمایت این روزنامه از عبدالله گولن، عالم دینی که درتبعید در امریکا به سر می برد و متهم به تنظیم کودتای ناکام ماه جولای می باشد، مرتبط می دانند.

سرکوبی مخالفان نگرانی گستردۀ ، متحدین غربی ترکیه را در مورد حقوق بشر درین کشور باعث شده است.

ایالات متحده نگرانی عمیق خویش را ازین دستگیری ها ابراز کرده است. آلمان و دنمارک دیپلومات های ترکی را به ارتباط دستگیری کردی ها فراخواندند. مارتن شولز، رئیس پارلمان اروپایی گفت این عمل می تواند اساس روابط دوامدار میان ترکیه و اتحادیه اروپایی را زیر سوال ببرد.

برگردان و ویراستار: احدعزیززاده

XS
SM
MD
LG