لینک های دسترسی

Breaking News

اردغان از افزایش اسلام هراسی در امریکا نگران است


رئیس جمهور ترکیه مسجدی را در ایالت مری لند افتتاح کرد

اسلام هراسی در ایالات متحده در حال افزایش است و کاندیدان ریاست جمهوری این کشور در جریان مبارزات انتخاباتی شان، مسلمانان را هدف قرار داده اند.

رجب طیب اردغان، رئیس جمهور ترکیه، روز شنبه با بیان این مطلب گفت "تاهنوز هم افرادی وجود دارند که می گویند مسلمانان دهشت افگن اند. آقای اردغان ابراز تحیر کرد که چگونه برخی از کاندید های انتخابات امریکا تاهنوز هم از این موقف دفاع می کنند."

دونالد ترمپ، کاندید پیشتاز جمهوریخواه، خواهان توقف موقتی ورود مسلمانان غیرامریکایی به این کشور شد حالانکه تدکروز رقیب جمهوریخواه وی گفت که پولیس باید در محله های مسلمان نشین این کشور به گزمه بپردازد.

مسجد و مرکز اسلامی دیانت در شهر لنهام ایالت مریلند امریکا
مسجد و مرکز اسلامی دیانت در شهر لنهام ایالت مریلند امریکا

آقای اردغان که در محفل افتتاح یک مسجد و مجموعۀ فرهنگی ترکی در ایالت مریلند صحبت می کرد گفت "بدبختانه، ما در عصری افزایش عدم تحمل و تعصب علیه مسلمانان در ایالات متحده و جهان قرار داریم."

رئیس جمهور ترکیه گفت که کاملاً غیر قابل پذیرش است که تمام مسلمانان "هزینۀ درد و وحشت" حملات یازدهم سپتمبر در ایالات متحده را بپردازد. اردغان گفت که دهشت در بروکسل و پاریس وجود دارد اما نباید فراموش کرد که هرگز آن همه دهشت قابل مقایسه با اعمال دهشت افگنی در ترکیه نیست.

گروه دولت اسلامی چهار حملۀ بمی را از ماه جون سال گذشته به اینسو در ترکیه انجام داده اند که نزدیک به ۱۵۰ کشته برجا گذاشته است.

مسجد و مرکز اسلامی ترکی

یکی از بزرگترین مراکز اسلامی ایالات متحده امریکا که شامل مسجد و مجموعه فرهنگی است، روز شنبه در شهر لنهام ایالت مریلند افتتاح شد.

این مجموعه که "مرکز اسلامی دیانت" نام دارد و با هزینه دولت ترکیه ساخته شده است، با حضور رجب طیب اردوغان، که برا شرکت در نشست امنیت هسته یی به واشنگتن آمده است، به بهره برداری سپرده شد.

جمعی از ترک های ساکن در امریکا به استقبال اردغان در محفل افتتاح مسجد جمع شده بود
جمعی از ترک های ساکن در امریکا به استقبال اردغان در محفل افتتاح مسجد جمع شده بود

این مرکز اسلامی با مصرف ۱۰۰ میلیون دالر طی سه سال ساخته شده است که در مراسم افتتاح آن، جمعی از ترک‌های مقیم ایالات متحده به استقبال رئیس جمهوری ترکیه آمدند

افتتاح این مرکز اسلامی بزرگ در ۲۰ کیلومتری پایتخت ایالات متحده در حالی صورت گرفته است که حملات تروریستی از سوی افراط گرایان اسلامی به احساسات منفی علیه این مراکز در اروپا و آمریکا دامن زده است.

بانیان ساخت "مرکز اسلامی دیانت" اما هدف از ساخت این مرکز را نزدیکی میان ادیان و مذاهب مختلف بیان کردند

این مطلب با استفاده از آژانس رویترز و صدای امریکا تهیه شده است.

XS
SM
MD
LG