لینک های دسترسی

Breaking News

پیآمد های کودتای نافرجام ترکیه


بن علی یلدرم، صدراعظم ترکیه با تایید این که آشوب ها در کشورش پایان یافته و مردم به زندگی عادی خود برگشته اند گفت که ۲۸۳۹ نظامی در کودتای دیشب دخیل بودند.

بر اساس گفته های جنرال دوندار، رئیس ستاد مشترک اردوی ترکیه، که تازه مقرر شده است شمار کشته شده گان در جریان کودتا به ۱۶۱ نفر رسیده که شامل ۴۱ منسوب پولیس، ۲ سرباز، ۴۷ غیر نظامی و ۱۰۴ کودتاچی میباشد.

حکومت ترکیه ۲۷۴۵ قاضی را به اتهام داشتن ارتباط با فتح الله گولن، روحانی مخالف حکومت ترکیه، بعد از این کودتای ناکام، از کار های شان برکنار کرد.

حکومت یونان گفت که هلیکوپتر بلک هاک ترکیه را به زودترین فرصت به آن کشور مسترد خواهد کرد اما تقاضای هشت منسوب نظامی را که بعد از نشست در خاک یونان توقیف شدند، تحت غور قرار خواهد داد.

یک سخنگوی حکومت یونان گفت که در ارتباط به این نظامیان از قوانین بین المللی پیروی خواهند کرد اما این حقیقت را که این افراد متهم به تخطی از قانون اساسی کشورش شان میباشند، مدنظر خواهند گرفت.

با عادی شدن نسبی وضعیت، میدان هوایی استانبول دوباره باز شده اما میدان هوایی انقره هنوز مسدود است.

در زمان کودتا که قبل از نیمه شب به وقت ترکیه رخ داد، رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه، برای تعطیلات در شهر مرمرس بود اما فوراً به استانبول بازگشت.

او در جمع حامیانش در یک نشست خبری گفت که اقدام به کودتا "خیانت" است و اردو را پاکسازی خواهد کرد.

مسترد ساختن روحانی مخالف حکومت ترکیه

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده گفت که حکومت امریکا روی درخواست استرداد یک روحانی مخالف حکومت ترکیه که در امریکا زندگی می کند، غور خواهد کرد.

اما آقای کری گفت که حکومت ترکیه باید ثابت سازد که فتح الله گولن خطا کرده است. وزیر خارجه امریکا اضافه کرد که تا حال درخواست ترکیه را برای فرستادن او به کشورش دریافت نکرده اند.

عبدالفتح گولن
عبدالفتح گولن

گولن که در سال ۱۹۹۹ ترکیه را ترک کرده بود شدیداً از اقدام به کودتا در ترکیه انتقاد کرده است اما رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، گولن را مسئول آشوب ها دانسته می گوید که او فلسفه صوفیانه اسلامی را که شدیداً از دیموکراسی، آموزش، علم ودانش و گفتگو های بین المذهبی حمایت میکند، ترویج میدهد.

قرار است بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده جلسه شورای امنیت ملی را امروز شنبه برای بحث روی وضعیت در ترکیه دایر کند.

اوضاع ترکیه یک روز پس از کودتا
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

XS
SM
MD
LG