لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه خواستار مسئولیت گرفتن مکاتب افغان-ترک در افغانستان شد


یک دپلومات ترکی در شمال‌ افغانستان خواستار تحویلدهی مکاتب افغان-ترک در افغانستان به حکومت کشورش شد.

اظهارات آقای مصطفی ایردویرن، سر قنسول ترکیه در شمال افغانستان، در همایشی که به مناسبت نخستین سالروز کودتای نافرجام ترکیه در قنسولگری ترکیه در مزارشریف راه اندازی شد، بیان شد.

مصطفی ایردویرن گفت در صورت که مکاتب افغان-ترک به دولت ترکیه واگذار شود، مورد پشتیبانی قرار می ‌گیرد و کیفیت آموزش در این مکتب‌ها نیز پائین نخواهد آمد.

این دپلومات ترکی می‌گوید که از یک سال به این سو است رایزنی‌ها برای واگذاری مکتب‌های افغان-ترک در افغانستان به دولت ترکیه، ادامه داشته است.

مصطفی ایردویرن، سر قنسول ترکیه در شمال افغانستان، در این همایش بر واگذاری مکاتب افغان-ترک در افغانستان به دولت ترکیه تاکید کرد .

سرقنسول ترکیه در مزارشریف گفت که نزدیک به ۹۰۰مکتب‌ و ۳۰ دانشگاه در شماری از کشورهای جهان که از سوی جریان سیاسی فتح‌ الله گولن تمویل ومدیریت می‌ شود، به دولت ترکیه واگذار شده است.

آقای ایردویرن گفت "از آغاز ما بررسی داشتیم که حزب تروریستی فتح الله گولن در عقب مکاتب چه برنامه دارند. ترکیه به عنوان یک کشور خوب تلاش دارد که این مکاتب را از سلطه فتح الله گولن دوباره پس بگیرد. برای فعلا این مکاتب در اختیار دولت افغانستان است و اگر افغانستان بخواهند مسئولیت این مکتب به ترکیه واگذار گردد، به صورت بهتر کیفیت اموزش در آنها بلند خواهد رفت."

مقام‌های دولت ترکیه ادعا کرده اند که در مکاتب افغان-ترک که مربوط به فتح‌الله گولن، رهبر مذهبی ترکیه، می ‌باشد، افکار تندگرایانه ترویج می‌شود، ادعای که از سوی آقای گولن رد شده است.

اما اولیاء دانش‌آموزان این مکتب‌ها درشمال افغانستان از چگونگی برنامه‌های آموزشی در این مکتب‌ها خرسند استند و خواهان ادامه فعالیت این مکتب‌ها‌اند.

رجب‌علی ابراهیمی، یکی از اولیا دانش آموزان در مکتب افغان-ترکدر مزار شریف گفت که تحویل دهی مکاتب به دولت ترکیه نباید میزان کیفیت در مکاتب را کاهش بدهد.

آقای ابراهیمی گفت"در طی سال های که افغان ترک در افغانستان در قسمت تربیه و تعلیم شاگردان دست بالای داشته است. اگر نظر ما موثر واقع شود، مکتب به هر کی سپرده میشود ازکیفیت درس و تعلیم کاسته نشود "

با این حال، برخی کارشناسان به باور اند که حکومت افغانستان نباید سیاست بزرگ اش با ترکیه را قربانی چند مکتب نماید.

افضل حدید، از اگاهان سیاسی، می گوید که این موضوع میان دو کشور باید از طریق تفاهم حل شود.

مکاتب، افغان-ترک در افغانستان در ولایت‌های کابل، بلخ، هرات، کندهار، ننگرهار و جوزجان فعالیت دارند . در این مکاتب بیشتر از هشت‌هزار دانش‌آموز به شمول دختران مصروف آموزش اند.

XS
SM
MD
LG