لینک های دسترسی

Breaking News

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در ترکمنستان برگزار شد


انتخابات ریاست جمهوری ترکمنستان روز شنبه ۱۲ مارچ (۲۱ حوت) با نه کاندید ریاست جمهوری برگزار شد، اما انتظار می رود که سردار بردی محمداف پسر رییس جمهور فعلی جایگزین پدرش شود.

در صورت پیروزی، این نخستی باری خواهد بود که در یک کشور آسیای مرکزی پسری پس از پدر به قدرت می رسد.

قربان‌قلی بردی محمداف، رییس جمهور ۶۴ ساله ترکمنستان که داکتر دندان است و پیش از ریاست جمهوری، وزیر صحت این کشور بود در دسمبر ۲۰۰۶ پس از مرگ رییس جمهور پیشین ترکمنستان جانشین وی شد و از آن زمان تاکنون با خودکامگی حکومت کرده است.

پس از ابراز تمایل رهبر ترکمنستان به کناره‌گیری از مقام خود، این کشور به تاریخ ۱۲فبروری (۲۳ دلو) اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام را در ماه آینده برگزار می‌کند.

آقای بردی محمداف در سخنرانی خود در پارلمان این کشور گفت که به دلیل سنش به "تصمیم دشواری" در مورد رهبری خود رسیده و افزوده است که این کشور به "رهبران جوان" نیاز دارد.

روند رای دهی ریاست جمهوری ساعت هفت صبح به وقت محلی آغاز و مراکز رای دهی تا هفت شام باز خواهند بود.

سردار بردی محمداف از سال ۲۰۱۸ به اینسو به سرعت در بین پست‌های مهم دولتی این کشور جابه‌جا شده است و در کمتر از دو سال گذشته به‌ عنوان معاون وزیر خارجه، والی منطقه آخال در نزدیکی عشق آباد پایتخت این کشور و وزیر صنعت منصوب شده است.

در همین حال قربانعلی بردی محمداف رهبر فعلی ترکمستان گفته است که تمایل دارد در پست رییس مجلس سنا در پارلمان این کشور باقی بماند.

XS
SM
MD
LG