لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال مسدود شدن حکومت امریکا به دلیل نبود بودجه


کیون مک کارتی، رییس مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده در حال صحبت با خبرنگاران
کیون مک کارتی، رییس مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده در حال صحبت با خبرنگاران

در جریان کمتر از یک هفتهٔ آینده، اگر قانونگذاران امریکایی نتوانند پیرامون چندین پیشنهاد شامل در بودجهٔ سال آینده‌ حکومت امریکا به توافق برسند، فعالیت حکومت ایالات متحده ممکن قسماً توقف یابد.

قصرسفید گفته است که این مسدودیت ناشی از مخالفت یک گروه شدیداً محافظه کار قانونگذاران جمهوریخواه، می‌تواند اقتصاد و امنیت ملی ایالات متحده را آسیب برساند.

آخرین روز سال مالی ایالات متحده ۳۰ سپتمبر ( ۸ میزان) است و اگر تا آن روز بودجهٔ سال آیندهٔ مالی حکومت ایالات متحده از سوی کانگرس تصویب نشود، بخش‌های از حکومت به دلیل نبود بودجه مسدود و از فعالیت باز خواهد ماند.

اختلاف نظر میان قانونگذاران جمهوریخواه، مانع توافق بر بودجه در مجلس نمایندگان کانگرس شده است. بدنبال یک توافق اخیر میان کیون مک کارتی، رییس مجلس نمایندگان، و رییس جو بایدن بخاطر جلوگیری از ناتوانایی در پرداخت قرضه، یک گروه از قانونگذاران شدیداً محافظه کار جمهوریخواه، حتا به برکنار کردن رییس مجلس نمایندگان تهدید کرده بودند.

پیت بوتیجج، وزیر ترانسپورت ایالات متحده امریکا، به شبکه خبری ای‌بی‌سی گفت: "دلیل این است که جمهوریخواهان حتا در میان خود هم نمی توانند توافق کنند. به یاد دارید که رییس مجلس نمایندگان و رییس جمهور بایدن یک توافق کرده بودند. آن توافق برای همه طرف ها دشوار بود. براساس آن توافق، تمویل برنامه هایی پذیرفته نشد که ما می خواستیم آن را بخاطر احیای جاده‌ها، پل‌ها و میدان‌های هوایی عملی کنیم. اما ما آن را پذیرفتیم، زیرا توافقی بود که در اوایل امسال صورت گرفت. فعلاً چیزی که از آنان می خواهیم این است که براساس همان توافق عمل کنند."

یک گروه شدیداً محافظه کار جمهوریخواه، خواستار کاهش عمیق در مصارف داخلی و کمک‌هایی می‌باشد که از سوی واشنگتن به اوکراین صورت می گیرد.

جو بایدن هفتهٔ گذشته همتای اوکراینی خود را در قصرسفید میزبانی کرد و بر ادامهٔ حمایت پایدار به اوکراین، متعهد شد.

بایدن گفت: "مردم اوکراین به پیشبرد مبارزهٔ شان آماده اند و ایالات متحده به ایستادگی خود در کنار شما، ادامه خواهد داد."

کیون مک کارتی، تنها ۳۰۰ میلیون دالر را به هدف کمک به اوکراین، شامل بودجهٔ دفاعی ساخته است. اما به نظر نمی‌رسد که با این کار رضایت قانونگذاران شدیداً محافظه کار حزب خود را جلب کند.

مایک ترنر، قانونگذار جمهوریخواه امریکایی، گفت: "کیون مک کارتی در یک موقف بسیار دشوار قرار دارد، زیرا جمهوریخواهان شدیداً محافظه کار به او می‌گویند تا پیشنهادهایی را که هردو حزب بر آن توافق کرده اند، به مجلس پیشکش نکند و نمی‌خواهند که با استفاده از آرای دموکرات‌ها، مانع مسدود شدن حکومت شوند."

با درنظرداشت اکثریت اندک جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان، مخالفت فقط پنج قانونگذار این حزب می تواند که مانع تصویب پیشنهادهای بزرگ شود. قانونگذران که اخیر هفته را در بیرون از واشنگتن سپری کرده اند، روز سه شنبه به کانگرس بر می‌گردند و بار دیگر بخاطر جلوگیری از مسدود شدن قسمی فعالیت حکومت تلاش خواهند کرد.

گروه

XS
SM
MD
LG