لینک های دسترسی

Breaking News

دوازده نیرومند، فلم جنگ دوستم و طالبان در بلخ


این فلم روایتی از شکست طالبان در ولایت بلخ است

فلم ۱۲ نیرومند (12 Strong) روز جمعه در سینماها در ایالات متحدۀ امریکا نمایش داده شد. این فلم از روی داستان "سربازان اسپ سوار" تهیه شده است.

سربازان اسپ سوار داستانی است که بر بنیاد رویدادهای واقعی سال ۲۰۰۱ در افغانستان نوشته شده است و جنگ ائتلاف شمال را با حمایت امریکا، بر ضد طالبان به تصویر می‌کشد.

نام ۱۲ نیرومند اشاره به ۱۲ تفنگدار قوای خاص ایالات متحده است که پس از حملات دهشت افگنی ۱۱ سپتامبر، از طریق اوزبیکستان وارد افغانستان شده و دوشادوش ملیشه های جنرال دوستم بر ضد طالبان می‌جنگند.

پیش از ورود این ۱۲ سرباز، جاسوسان ادارۀ استخبارات مرکزی ایالات متحدۀ امریکا یا سی آی ای با سران و فرماندهان ائتلاف شمال دیدار کرده و با اهدای پول، ودکا و تحفه آنان را به همکاری با قوای خاص امریکایی فرا می‌خوانند.

مانند دیگر فلم‌های هالیوود، ۱۲ نیرومند نیز روایت توانایی، میهن‌پرستی و سرسپردگی نظامیان امریکایی است که افغانستان را از چنگ طالبان و مظالم آن گروه می‌رهانند. بر اساس گزارش نیویارک تایمز، اردوی امریکا در تهیۀ این فلم همکاری تخنیکی داشته است.

این فلم تصاویر تکاندهندۀ جنگ را نشان می‌دهد؛ از آسمان بم می‌بارد، در زمین هر سو آتش زبانه کشیده و اجساد انسان‌ها در هر سو افتاده است. در واقع این فلم، نبرد میان "حق و باطل" را مجسم می‌سازد که قهرمانان امریکایی و جنرال دوستم جانب برحق آن اند.

نقش جنرال دوستم را در این فلم نوید نگهبان، هنرپیشۀ ایرانی تبار، هالیوود بازی کرده است. نظامیان امریکایی به کمک جنرال دوستم، نشانی مراکز طالبان را به بم افگن‌های بی ۵۲ امریکایی می‌دهند و پس از بمباردمان سنگین، این ۱۲ نظامی سوار بر اسپ، طالبانی را که از انفجار بم زنده مانده اند، هدف قرار داده و آنان را از پا در می‌آورند.

در این فلم، جنرال دوستم تلاش بسیار می‌کند تا پیش از رقیب‌اش استاد عطا – عطا محمد نور – وارد شهر مزار شریف شود، اما چنین نمی‌شود و ملیشه‌های زیر فرمان استاد عطا، پیش از جنگجویان دوستم وارد شهر می‌شوند.

دوستم که از ورود ملیشه‌های رقیب‌اش به شهر ناخرسند است، به فرمانده امریکایی می‌گوید "شما در اینجا پیروز شده نمی‌توانید. اگر ترک کردید ترسو و اگر باقی ماندید دشمن پنداشته می‌شوید".

تهیۀ این فلم ۳۵ میلیون دالر هزینه برداشته و در ایالت نیو مکسیکو در ایالات متحده فلمبرداری شده است. این فلم در درجه بندی از سوی بینندگان، منتقدان و تحلیلگران از ۱۰ فقط ۵.۶ امتیاز گرفته است که بسیار مثبت تلقی نمی‌شود، اما احتمالاً به دلیل واقعی بودن داستان، شاید این فلم بینندگان بیشتر داشته و از رهگذر مالی درآمد خوبی داشته باشد.

XS
SM
MD
LG