لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: مخالفان دولت با شکست بزرگ روبرو خواهند شد


آقای غنی در همایشی به مناسبت ۲۸ مین سالروز خروج قشون سرخ از افغانستان، طالبان را به پیوستن به روند صلح ترغیب کرد

در همایشی که امروز به مناسبت خروج نیروهای قشون سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق از افغانستان، در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود، محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، به مخالفان مسلح دولت‎اش مشوره داد که از هوش کارگیرند مگر نه سال اینده با شکست بزرگ مواجه خواهند شد.

رئیس جمهور غنی تأکید کرد که برای ختم بحران‎های جاری در کشور، ارادۀ محکم ملی وجود دارد. این بار آقای غنی، برای نخستین بار، فقط از طالبانی که مستقل اند، خواست تا به روند صلح بپیوندند و در آبادی افغانستان سهیم شوند.

رئیس جمهور غنی افزود "اگر باداران جدید یا سابق آنان به این فکر باشند که یک بار دیگر افغانستان، بی اردو، بی پولیس و بی قانون و بدون ارتباط با جهان شود، خود را بفهمانند که این آروزی شان، برآورده نمی‎شود و بدون شک که باطل و نابود است. البته آن طالبانی که مستقل فکر می‎توانند و جذبه اسلامیت و افغانیت را دارند بالای آنها یک بار دیگر صدا می‎زنم."

از سوی دیگر او مخالفان‏ش را مخاطب قرار داده گفت آنان در سال گذشته با شکست مواجه شدند و در سال آینده نیز با شکست مواجه خواهند شد. به گفتۀ رئیس جمهور نیروهای امنیتی افغان، با حملات هوایی و زمینی مخالفان مسلح دولت را شکست بزرگ می‎دهد.

به گفتۀ آقای غنی، موافقۀ صلح با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، سبب آن شد تا تعدادی از مجاهدین سابق به افغانستان برگردند ودر آبادی این کشور سهیم شوند.

۲۶دلو روز خروج قشون سرخ

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفت مبارزۀ افغانستان در برابر اتحاد جماهیر شوروی سابق سبب آن شد، تا تاریخ جهان تغییر کند و کشورهای بسیاری از خشونت رهایی یابند؛ اما افغانستان ثمرۀ این جهاد را ندید.

او دلیل ادامۀ بحران را پس از خروج قشون سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق از افغانستان،، علاوۀ بر دست داشتن برخی کشورها، نبود امکانات نیز می‎داند.

از سوی دیگر محمدیونس قانونی یکی از رهبران پیشین جهادی و معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان، در این همایش گفت جنگ نیروهای امنیتی افغان در برابر گروه‎های تروریستی، برابر با جهاد دیروز رهبران مجاهدین، در برابر نیروهای قشون سرخ شوروی سابق است.

هم‎چنان عبدالرب رسول سیاف، رهبر پیشین جهادی تأکید کرد که باید جلو برخی فعالیت‎های رسانه‎ها گرفته شود.

آقای سیاف گفت "آزادی بیان یک عنوان نیک است، ما از آن استقبال می‎کنیم؛ لیکن آزاد بیان منجر به این نشود که اصول و ارزش‎ها، مبادی و دین زیرپا شود. جناب رئیس صاحب این عذر را ملت قبول نمی‎تواند که بگویید براکثر تلویزیون‏ها تسلط نداریم، حتمن تسلط دارید؛ اگر میگوید نداریم، ما همراه تان هستیم، حداقل از تلویزیون رسمی ملی شروع کنید. فساد به اوج‎اش رسیده است."

هم‏چنان عبدالرب رسولی سیاف، تجاوز بر جهاد و مجاهدین را تجاوز بر دین خواند.

بیست و هشت سال پیش در ۲۶ دلو ۱۳۶۷ خورشیدی، قشون سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق، پس از ده سال اشغال افغانستان، از این کشور خارج شدند.

هرسال این روز، از سوی حکومت افغانستان گرامیداشت می‏شود و در سراسر کشور رخصتی عمومی است.

حضور قشون سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق در افغانستان، سبب کشته و زخمی شدن میلیون‏‎ها تن شد و صدها شهروند افغان را مهاجر کرد.

XS
SM
MD
LG