لینک های دسترسی

Breaking News

آبهای ترکیه و یونان جان ۱۲ افغان دیگر را گرفت


امروز از جملۀ ۱۲ قربانی مهاجرت به اروپا، اجساد هفت پسر کاکا را از ترکیه به کابل آوردند که اعضای دو خانواده اند.

امروز از جملۀ ۱۲ قربانی مهاجرت به اروپا، اجساد هفت پسر کاکا را از ترکیه به کابل آوردند که اعضای دو خانواده اند.

این دو خانواده می‌خواستند که با قایق‌های کوچک به اروپا بروند که در این مسیر قایق شان در آبهای ترکیه و یونان غرق شد و جان باختنند.

هنوز اجساد پنج عضو دیگر این خانواده‌ها به دست نیامده است.

جنرال حق‌نواز حقیار قوماندان میدان هوایی حامدکرزی به صدای امریکا گفت در بین هفت جسد آورده شده به کابل، سه زن، سه مرد و یک کودک شامل می‌باشند.

این جنازه‌ها امروز در هدیره چهار قلعۀ وزیرآباد کابل به خاک سپرده شدند.

در مراسم تدفین این قربانیان به شمول زنان، مردم زیادی شرکت کرده بودند.

محمد سرور یکی از بزرگان این خانواده‌ها که یک پسر، عروس و نواسه‌اش را در این رویداد از دست داده است، هنگام مراسم تدفین در هدیرۀ چهار قلعۀ وزیرآباد به صدای امریکا گفت که تمام خانواده‌اش تباه شد.

این مرد داغدیده از افغان‌ها خواست که به شکل غیرقانونی از رفتن به خارج خودداری کنند و نگذارند که سایر خانواده‌ها به سرنوشت خانوادۀ وی دچار شوند.

او گفت "نروید، تباه می‌شوید و بچه‌های تان را نگذارید که کشته شوند."

این اولین رویداد این چنینی نیست؛ بلکه پیش از این نیز صدها خانواده افغان در آبهای ترکیه و یونان زنده‌گی شان را باخته اند.

سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان به صدای امریکا گفته بود که سال گذشتۀ میلادی ۳۰ هزار تن هنگام رفتن به اروپا جان باخته اند که ۱۲ فیصد این قربانیان را افغان‌ها تشکیل می‌داد.

هنگام برگزاری مراسم تدفین این قربانیان در هدیرۀ چهار قلعۀ وزیرآباد، شماری از شهریان کابل به صورت جدی از حکومت خواستند که جلو مهاجرت غیرقانونی افغان‌ها به خارج از کشور را بگیرد.

این شهریان کابل خواستار سخت‌تر شدن صدور ویزه ترکیه و ایران شدند و گفتند که اکثر قاچاق‌بران انسان توسط ویزۀ همین دو کشور افغان‌ها را به اروپا می‌برند که با سرنوشت نامعلومی دچار می‌شوند.

بر اساس ارقام وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، سال گذشتۀ میلادی حدود ۲۵۰۰۰۰ افغان در ۴۴ کشور خواستار پناهنده‌گی شده بودند که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی 5 فیصد افزایش را نشان می‌دهد.

اجساد هفت افغان که در ابهای یونان غرق شدند بخاک سپرده شد
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

XS
SM
MD
LG