لینک های دسترسی

Breaking News

دو شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار پس از رهایی از زندان در ایران، به بریتانیا رسیدند


زاغری و آشوری هنگام ورود به خاک بریتانیا

دو شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار پس از آنکه روز چهار شنبه ۱۶ مارچ (۲۵ حوت) پس از سال‌ها زندان در ایران، آزاد شدند، اوایل صبح پنجشنبه به بریتانیا رسیدند.

نازنین زاغری رتکلیف و انوشه آشوری، زندانیان دوتابعیتی بریتانیایی ایرانی‌تبار، پس از سال‌ها حبس، روز چهارشنبه از ایران خارج شدند.

طیارهٔ حامل این دو نفر حوالی ساعت ۱:۱۰ دقیقه صبح پنجشنبه به وقت گرینویچ در میدان هوایی برایز نورتون واقع در ۱۲۰ کیلومتری شمال‌غرب لندن، به زمین نشست.

زاغری و آشوری پس از آن از سوی جمهوری اسلامی ایران رها شدند که یک هیات بریتانیایی روز سه شنبه ۱۵ مارچ (۲۴ حوت) برای مذاکره به تهران رفت.

نازنین زاغری شهروند ۴۳ ساله بریتانیایی ایران‌تبار است که در سال ۱۳۹۵ خورشیدی هنگام خروج از ایران بازداشت و سپس با ‌اتهامات امنیتی روبرو و به پنج سال زندان محکوم شد. خانم زاغری در سال ۱۳۹۹ و در جریان همه‌‌گیری کروناویروس به طور موقت از زندان آزاد شد، اما یک‌سال بعد محکمۀ ایران دوباره او را به مجازات دیگری محکوم کرد.

انوشه آشوری، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار که ۶۸ سال عمر دارد در سال ۱۳۹۶ خورشیدی در جریان یک سفر خانوادگی به ایران بازداشت شد و به اتهامات مرتبط به امنیت ملی ایران محاکمه و زندانی شد، محاکمهٔ که از سوی سازمان عفو بین‌الملل "ناعادلانه" خوانده شد.

گروه‌های مدافع حقوق بشر ایران را متهم کرده اند که شهروندان دو تابعیتی را به هدف چانه‌زنی و باج گیری، گروگان می‌گیرد، اما تهران همواره این اتهامات را رد کرده است.

رهایی این دو شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار در حالی صورت گرفته است که شماری از مقام‌های غربی از جمله ایالات متحده گفته اند که مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران که از ۱۱ ماه به این‌سو ادامه داشته است، حال در مرحله نهایی رسیده است.

XS
SM
MD
LG