لینک های دسترسی

Breaking News

غرق شدن کشتی پناهجویان در سواحل لبنان؛ دو نفر کشته شدند و ۲۰۰ نفر نجات یافتند


عکس آرشیف

یک کشتی حامل پناهجویان روز شنبه ۳۱ دسمبر (۱۰ جدی) در سواحل شمالی لبنان غرق شد که در نتیجهٔ آن دو نفر جان باختند.

فرانس پرس گزارش داده است که اکثر این پناهجویان شهروندان سوریه بوده و حدود ۵۰ تن آنان لبنانی اند.

اردوی لبنان در تویتر اعلام کرد: "سه کشتی نیروی بحری به همراهی یک کشتی UNIFIL (هیات ملل متحد در لبنان)... در نزدیکی بندر سلعاتا رسیدند و حدود ۲۰۰ نفر را نجات دادند."

هیات ملل متحد در لبنان نیز در تویتی تایید کرده است که با نیروهای بحری لبنان در "عملیات جستجو و نجات بین بیروت و طرابلس" کمک کرده است.

به گفتهٔ خبرنگار خبرگزاری فرانس پرس ده ها تن از بستگان نجات یافتگان در بندر طرابلس جمع شده بودند و منتظر بازگشت عزیزان شان بودند.

لبنان در حالیکه، به گفتهٔ بانک جهانی با یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی در تاریخ معاصر دست و پنجه نرم می‌کند، میزبان بیش از یک میلیون پناهجوی سوری است.

لبنان زمانی تنها راه عبور برای پناهجویان خارجی به اروپا بود، اما نزدیک به سه سال فروپاشی اقتصادی در این کشور باعث شده تا شهروندان لبنانی به طور فزاینده‌ای به آوارگان سوری و فلسطینی ملحق شوند که مسیرهای دریایی خطرناک را برای رفتن به اروپا می‌پیمایند.

در اواخر ماه سپتمبر حدود ۱۰۰ پناهجو که از لبنان حرکت کرده بودند، پس از غرق شدن قایق شان در سواحل سوریه جان باختند که یکی از مرگبارترین موارد محسوب می‌شود.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان اعلام کرده است که کم از کم ۱۵۷۰ نفر، بشمول ۱۸۶ لبنانی، از ماه جنوری تا نومبر سال ۲۰۲۲ تلاش کرده اند از طریق سفرهای دریایی غیر قانونی از لبنان به سمت اروپا بروند.

XS
SM
MD
LG